İbn Hazm'ın nübüvvet anlayışı
Ibn Hazm's understanding of prophethood
- Tez No: 787700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“İbn Hazm'ın Nübüvvet Anlayışı”adlı tezimizde, zâhiri bir âlim olan İbn Hazm'ın (ö. 456/1064) nübüvvete dair ileri sürdüğü görüşleri araştırılmıştır. İbn Hazm genellikle eleştirel bakış açısıyla tanınmıştır. Nübüvvete dair görüşlerinde de bu eleştirel yapısının izleri görülmektedir. İbn Hazm peygamberlik müessesesinin önemle üzerinde durmuş, peygamberliğe dair farklı görüşler sunmuştur. Nübüvvete dair görüşlerinde sünni kelamcılar ile bazı farklılıkları ortaya çıksada genel olarak ortak fikirlerde ittifak etmişlerdir. O, yaşadığı dönem itibariyle birçok etnik yapı ile bir arada bulunmuştur. Bundan dolayı çevresindeki farklı dinlere ilgi duymuş ve“el-Fasl”adlı kitabında Hristiyanlara, Yahudilere, Brahmanlara vd. yönelik birçok eleştiriler yöneltmiştir. İbn Hazm onların dinlerinin tahrif edildiğini bundan dolayı da peygamberlik hakkında ileri sürdükleri iddialarının geçersizliğini sert bir üslupla eleştirmiştir. Bu eleştirileri yaparken onların kutsal kitaplarını sistematik incelemeye tabi tutmuştur. İslam dışı dinlerin nübüvvete dair görüşlerinde kutsal metinlerden alıntılar yaparak açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Ibn Hazm's Understanding of Prophethood”, the asserted opinions of Ibn Hazm (d. 456/1064), an apparent scholar, on prophethood have been investigated. Ibn Hazm is generally known for his critical point of view. Traces of this critical structure can be seen in his opinions on prophethood. Ibn Hazm stood on the institution of prophethood and gave different opinions on prophethood. Although there were came up some differences with the Sunni Kalam in their opinions on prophethood, they have generally allied with common ideas. He coexisted with many ethnic structures as of the period he lived. Therefore he was interested in different religions around him and he has directed many criticisms towards Christians, Jews, Brahmans, etc. in his book“al-Fasl”. Ibn Hazm said that their religion has been falsified so he also strictly criticized the invalidity of their asserted claims about prophethood. As making these criticisms, he subjected their Bible to systematic examination. He explained by quoting from scriptures in opinions of non-Islamic religions on prophethood.