Bilgisayar destekli bir sıcaklık kontrol ünitesinin tasarımı ve yapımı ile bazı alkali halojen tuzlarının ısısal uyarımlı depolarizasyon ölçümleri
Design and construction of a programmable temperature controller and its application to some tsd samples
- Tez No: 78771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARABIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Doktora Tezi BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİR SICAKLIK KONTROL ÜNİTESİNİN TASARIMI ve YAPIMI ile BAZI ALKALİ HALOJEN TUZLARININ ISISAL UYARIMLI DEPOLARİZASYON ÖLÇÜMLERİ Haziret DURMUŞ Selçuk Üniversitesi Fen-Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Haldun KARABIYIK 1998, 104 Sayfa Jüri: Yrd. Doç. Dr. Haldun KARABIY IK Prof. Dr. Necati YALÇIN Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN Isısal Uyarımlı Depolarizasyon (TSD) adı altında yapılan bu çalışmada, ısısal uyarımlı süreçler hakkında genel bir bilgi verildikten sonra numunede depolarizasyona neden olan olaylar anlatılmıştır. Herhangi bir ısısal süreçle elde edilen verilerden numuneye ait fiziksel parametreleri tayin etme yöntemleri verilmiştir. Isıtma hızı kontrolünün büyük önem arzettiği ısısal uyarımlı süreçlerde, bu kontrol değişik şekillerde gerçekleştirilebilir. Yaygın şekilde kullanılan kontrol sistemi genellikle katı elektronik devre tasarımlarına dayanmaktadır. Ancak bu tip kontrol sistemleri, hem sistemin kendisi hem de verinin toplanması bakımından sınırlı bir esnekliğe sahiptir. Dolayısıyla bu çalışmada belirtilen konularda daha esneklik sağlayan bilgisayar destekli bir sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan bu sistemin test edilmesi amacı ile Alkali Haloj enürlerden Sodyum Klorür (NaCl) ve Potasyum Klorür (KCI) toz kristal numuneler kullanılarak bunların TSD ölçümleri alınmıştır. Anahtar Kelimeler : ITC, TSD, Bilgisayar Destekli Sıcaklık Kontrol Sistemi, NaCl, KC1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis DESIGN AND CONSTRUCTION OF A PROGRAMMABLE TEMPERATURE CONTROLLER AND ITS APPLICATION TO SOME TSD SAMPLES Haziret DURMUŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Haldun KARABIYIK 1998, 104 Pages Jury: Yrd. Doç. Dr. Haldun KARABIYIK Prof. Dr. Necati YALÇIN Prof. Dr. Rahmi YA?BASAN In this work, performed in the name of Thermally Stimulated Depolarisation (TSD), the phenomena which cause depolarisation on the sample have been explained after a short information has been given about thermally stimulated processes. The methods for determining some physical parameters of samples from the data obtained by means of any thermal process have been given. The control of heating rate, which has very important role in the thermally stimulated processes, can be performed in different ways. The most common control system is generally based on the design and configuration of the conventional electronic devices. But, both these type control systems and hence the collection and analysis of data obtained using them have a limited flexibility. Therefore, in this work, a new computer-aided control system which provides more flexibility at the above mentioned points has been designed and constructed. In order to test this new- designed system, thermally stimulated depolarisation measurements on Sodium Cloride (NaCl) and Potasium Cloride (KC1) powder crystals have been performed. Key Words : ITC, TSD, Computer-aided Temperature Control System, NaCI, KCI.