Etik iklim ve etik liderliğin işyerinde siber zorbalığa etkisi
The effect of ethical climate and ethical leadership on workplace cyberbullying
  1. Tez No: 787711
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda işyerlerinde yaşanan etik problemler ve krizler sebebiyle etik çalışma iklimi ve etik lidere olan ihtiyaç daha çok ortaya çıkmaktadır. Etik liderlik davranışını gösteren yöneticiler çalışanların gelişmesine katkı sağlamaktadır. Teknoloji sistemlerinin olumlu yanları bulunduğu kadar uygunsuz ve bilinçsiz kullanıldığında olumsuz yanları da elbette bulunmaktadır. İşletmeler açısından düşünüldüğünde çalışanların motivasyon ve verimliliğini olumsuz etkileyen siber zorbalık kavramı ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda etik çalışma ortamı ve etik değerlere sahip yöneticilerin olmasının işyerinde siber zorbalık davranışları üzerinde etkiye sahip olup olmadığı araştırmaya değer görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, etik iklim ve etik liderliğin işyerinde siber zorbalık davranışları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda etik iklim ve etik liderlik bağımsız, işyerinde siber zorbalık ise bağımlı değişken durumundadır. Sivil havacılık alanında çeşitli birimlerde görev yapan çalışanlar üzerinde ampirik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda etik iklim ve işyerinde siber zorbalık arasında negatif ve anlamlı, etik liderlik ve işyerinde siber zorbalık arasında negatif ve anlamlı korelasyon olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak etik iklim ve etik liderliğin olduğu çalışma ortamlarında siber zorbalık azalmaktadır. Böylece araştırmanın varsayımlarını ve hipotezlerini destekleyen bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın akademik ve yönetsel katkıları olduğu ve işletmelere ve yöneticilere etik iklim oluşturma ve etik liderlik davranışı sergileme anlamında rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the ethical problems and crises experienced in the workplaces in recent years, the need for an ethical working climate and an ethical leader has emerged more. Managers who show ethical leadership behavior contribute to the development of employees. Technology systems have positive aspects as well as negative aspects when used inappropriately and unconsciously. When considered in terms of businesses, the concept of cyberbullying emerges, which negatively affects the motivation and productivity of employees. In this direction, it is worth researching whether an ethical working environment and managers with ethical values have an effect on cyberbullying behaviors in the workplace. The purpose of this research is to reveal the effect of ethical climate and ethical leadership on cyberbullying behaviors in the workplace. In this context, ethical climate and ethical leadership are independent, and workplace cyberbullying is the dependent variable. An empirical research was conducted on employees working in various units in the field of civil aviation. As a result of the correlation and regression analyses, it was observed that there was a negative and significant correlation between ethical climate and workplace cyberbullying, and a negative and significant correlation between ethical leadership and workplace cyberbullying. In addition, cyberbullying is decreasing in work environments where there is an ethical climate and ethical leadership. Thus, findings supporting the assumptions and hypotheses of the research were obtained. It is thought that the research has academic and managerial contributions and will guide organizations and managers in terms of creating an ethical climate and exhibiting ethical leadership behavior.