The impact of ethical leadership on employees' burnout feeling and intention to quit with the mediating role of ethical climate
Etik liderliğin çalışanların tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkisi: Etik iklimin aracı rolü
  1. Tez No: 472063
  2. Yazar: DİLŞAH ERTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ÖTKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Liderlik, organizasyonlar için önemli bir varlıktır. Etik liderlik eskiden diğer liderlik stillerinin bir parçası olarak algılanırken, artık başlı başına ayrı bir liderlik stili olarak algılanmaya başlanmıştır (Kanungo, 2001). Etik liderliğin prensipleri olarak, sorumluluk, başkalarına saygı duymak, otantiklik, hazır bulunma, empati, tavır, güven, tarafsızlık ve adalet, ölçülü olma, dayanıklılık, sağduyu, başkalarına hizmet etme, rol model olma, etik standartları iletme, şeffaflık, insan odaklı olma sıralanabilinir. Eğer liderler etik iklim yaratmayı başarırlarsa, çalışanlar kendilerini güvende hissederek etik problemleri yönetime yansıtırlar. Etik liderlik ve algılanan etik iş iklimi arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur (Neubert ,2009).Tükenmişlik, çalışanlar ve işyerleri arasındaki problemli ilişkilerden kaynaklanan bir sendromdur. Bağlı oldukları ilk yöneticilerini etik liderlik davranışına sahip olarak algılayan çalışanlar işlerine daha bağlı olurlar ve daha düşük seviyede tükenmişlik yaşarlar. İşten ayrılma niyeti bir organizasyonu bilinçli ve kasti terketme isteğidir (Tett & Meyer, 1993).Lider güvenilirliği ve çalışanların organizasyonda kalma isteği arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur (Ko and Hur,2004).
Özet (Çeviri)
Leadership is an important asset for organizations.Ethical leadership began to be considered as a separate leadership style while previously it has been considered as a part of other leadership styles (Kanungo, 2001). Responsibility, respect others, authenticity, presence, empathy,tone, trust,fairness and justice,power sharing, temperance,fortitude,prudence,serve others, role modeling, convey standars about ethical conduct, transperancy, people oriented can be listed as principles of ethical leadership. If leaders create an ethical climate, employees feel safe to report ethical problems to management. A positive correlation between ethical leadership and perceived business ethical work climate has been found (Neubert ,2009).Burnout is a syndrome that develops in response to problematic relationships between employees and their workplaces. Employees who perceive their immediate supervisors as displaying ethical leadership behavior will likely report higher levels of work engagement and lower levels of burnout.Intention to quit has been defined as the conscious and deliberate willingness to leave an organization (Tett & Meyer, 1993).A positive correlation has been found between leader trustworthiness and the intention of employees to stay in their organization (Ko and Hur,2004).