الاحكام الفقهية بالتعامل مع التقنيات الحديثه في باب الجنايات
Cinayetler (suçlar) konusundaki modern tekniklerle başa çıkmaya ilişkin fıkhî hükümler / Jurisprudence rulings related to death modern technologies in the chapter on felonies
- Tez No: 784789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Suçluluk Faslında Modern Teknolojilerle Muamele Yapılmasına Dair İçtihat Hükümleri" başlıklı bu çalışmada, suçlar faslında modern teknolojilerin içtihat hükümleriyle olan ilişkisi ve suçlar faslının insan hayatını ilgilendirdiği için ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Şeriat nefsi, ırzı, parayı ve aklı kapsar. Bu bölümde şeriat âlimlerinin özenini göstermiş ve fıkıh ihtilaflarını ele almıştır. bazı kısımlar mübarek İslami kütüphanemizdeki muazzam miktardaki bilgi sayesinde.ve şeriat, onsuz insanların hayatlarının düzelmeyeceği ihtiyaçları olan dinin, hayatın, ırzın, neslin, aklın ve paranın muhafazası için geldiğinden ve modern teknolojilerin varlığıyla somut bir gerçek haline geldi. yaşamlar doğrudan etkilenmektedir ve modern teknolojilerin etkilediği bu alanlardan biri de suçlar faslı; Bu nedenle, bu bölümde bunlarla ilgili hukuki hükümlerin incelenmesi ve hukukun genel kurallarına uygun hukuki çözümlerin bulunması gerekli olmuştur .
Özet (Çeviri)
This thesis and tagged (jurisprudential rulings related to dealing with modern technologies in the chapter of felonies) mainly talks about the relationship of modern technologies with jurisprudential rulings in the section of felonies, and since the chapter of felonies is linked to people's lives and paying damage to them, it has dealt with what can affect the preservation of the necessities that Sharia came out such as the soul, presentation, money and mind, and showed the attention of Sharia scholars to this section and discussed the jurisprudential dispute in some parts through the huge amount of knowledge in our blessed Islamic library.