Ebu Yakub el-Vercelânî (ö. 570/1175) ve ibâdîyye
Ebu Yakub el-Vercelani (d. 570/1175) and ibadiyye
  1. Tez No: 787729
  2. Yazar: OSMAN BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ RENÇBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
İslâm Tarihi'nin erken dönemlerinde ortaya çıkan ve şiddetle özdeşleştirilen Havârîc hareketi, Müslümanlar tarafından fazla teveccüh görülemediği için günümüze kadar ulaşamamıştır. Havârîc'in günümüze kadar gelen tek kolu İbâdîyye'dir. Çalışmamızda İbâdîyye'nin önemli âlimlerinden olan Ebû Ya'kūb Yûsuf b. İbrâhîm es-Sedrâtî el-Vercelânî'yi (ö. 570/1175) yazdığı eserleri aracılığıyla detaylı bir biyografisini araştırarak, İbâdîyye fırkasındaki önemini ortaya koymak olacaktır. Bu çalışma aynı zamanda İbâdîyye hakkında yapılan çalışmalara bir katkı sunarak, İbâdîyye'nin kendi kaynaklarından doğru bir şekilde ortaya konulmasını sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Havârîj movement, which emerged in the early periods of Islamic History and was identified with violence, has not survived to the present day because it has not been seen much favored by Muslims. The only branch of Havârîc that has survived to the present day is İbâdîyye. In our study, it will be to reveal the importance of Abu Ya'kūb Yûsuf b.İbrâhîm es-Sedrâtî al-Vercelânî (d. 570/1175), one of the important scholars of Ibâdiyye, by researching a detailed biography through his works. This study will also contribute to the studies on Ibadiyya and will ensure that Ibadiyya will be put forward correctly from its own sources.