Un fabrikalarında valek sistemi kullanılarak verimin arttırılması
The Increasing of productivity using valek system in flour mills
  1. Tez No: 78774
  2. Yazar: ÖMER LÜTFİ ALAYBEYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TUĞAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doktora Tezi UN FARİKALARINDA VALEK SİSTEMİ KULLANILARAK VERİMİN ARTIRILMASI Ömer Lütfi Alaybeyi Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği AnaBilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE 1996, Sayfa: 90 Jüri : Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE Prof. Dr. Cahit KURBANOĞLU Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR Valek makinasının teknoloji literatürüne girmesi, dolayısıyla un fabrikalarına uygulanması ekonomik ve teknolojik faydaları, kaliteye etkisi bu çalışmada geniş ve detaylı olarak ele alınmış olup ayrıca Valekli ve Valek- siz makina parkı, yatırım ve verimlilik bakımından karşılaştırılarak sonuç landırılması, üretimde sağlayacağı faydaların tesbiti ve çalışmanın sonucuna göre modernizasyon önerileri verilmiştir. Valekli un fabrikalarının valeksiz un fabrikaları ile mukayesesinde amaç genel manada verimin arttırılması bunun yanında üretilen kg mal başına üretim maliyetinin düşmesi ile un fabrikalarının piyasadaki rekabet şartlarının geliştirilmesidir. Bu şartların geliştirilmesi sadece fiat bazında olmadığından bazı önemli kriterlerin de göz önüne alınması gerekmektedir. Örneğin, kül mik tarı önemli bir kalite kriteridir. Çünkü günümüzde tüketicilerde gerekli lâbaratuar imkânları gittikçe gelişmekte ve bilinçli bir alım yapılmaktadır. Dolayısıyla T.S.E. standartlarında un tiplerine uygun kül miktarları valek ile fevkalâde sağlanmaktadır. Valeksiz un fabrikalarında T.S.E.'ye uygun kül miktarları elde edilmesi için daha fazla makina parkına ihtiyaç duyulması dolayısıyla yatırım maliyetinin artması rekabet şansını azaltmaktadır. Va lilekli fabrikalardaki elektrik tüketiminin makina sayısının azlığı bakımından düşük olması ayrıca bir avantaj sağlamaktadır. Valek uygulanan fabrikalarda aynı yatırımla % 20 ila % 30 arası kapa site artışının sağlanması maliyetleri direkt olarak düşürdüğünden valeksiz fabrikalara karşın üstünlüğü, hem bakım masrafları hem işletme maliyetleri açısından kesin olarak tespit edilmiştir. Bununla beraber valekli fabrikalar da öğütme esnasında kepeğe yapışıp zayi olan unun geri kazanılması valeksiz fabrikalara nazaran %1-2 civarında un veriminin artması, üreticiye birim buğdaydan maksimum un eldesini sağladığından dolayı hem üreticiye hem de milli ekonomiye katkıda bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Valek, un fabrikaları, verimlilik, kapasite, randı man, gluten, kül oranı. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE INCREASING OF PRODUCTIVITY USING VALEK SYSTEM IN FLOUR MILLS Ömer Lütfi ALAYBEYİ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE 1996, Page: 90 Jury : Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE Prof. Dr. Cahit KURBANO?LU Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR Valek machine being entered to the technological literature it is applied to flour mills and obtained benefits are determined, economically, technologically in respects on quality considering with all its details, besides the results are compared with and without“VALEK”getting all aspects such as ; number of equipments, productivity and facilities in production. According to the studies necessary suggestion have been given. In the comparison of two mills which are equipped with valek and without valek, the most important point is to increase production significantly. This provides competitiveness in the market All these competition conditions are not just on the base of price. Important quality criteria should be taken in to the consideration. For example ash content is main quality criteria. Because the consumers have laboratuary facilities and their buying attitudes are more conscious than it was before. In this respect, flour types which show the best conformance with T.S.E. standards in the sense of ash content, are easily supplied by utilizing valek. Whereas in flour mills without valek, it requires same more machinery to obtain the flour with the same quality and ash content. Since, more investment is needed for more machinery, the investor will lose his competitive advantage. Also, reduced number IVof machines by valek will result in a dramatic decrease of electric consumption. Since the factories in which valek is utilized realize the capacity increase of 20 % - 30 %, their costs are directly reduced. As a result, those factories will have superiority on the others, in the sense of reducing factory overhead and maintenance costs. Besides, valek recovers the wasted flour which is stuck to the outer shell of wheat, improving the productivity of plant by 1 % - 2 %, enabling the miller to obtain the maximum output from a unit of wheat and providing additional support to national economy. KEY WORDS : Valek, flours mills, efficient, capacity, output, gluten, ash content. v