Sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet algısının kadına yönelik eş şiddeti bildirimine etkisi
- Tez No: 787750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet algısının kadına yönelik eş şiddeti bildirimine etkisini etkileyen nedenleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Gaziantep İli Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastaneleri bünyesindeki acil servislerdeki 5212 sağlık çalışanından, örnekleme dahil edilecek katılımcı sayısı 191 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Sağlık Çalışanlarının Kadına Yönelik Eş Şiddeti Bildirimi Yapma Niyeti/Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Anket formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Sağlık Çalışanlarının Kadına Yönelik Eş Şiddeti Bildirimi Yapma Niyeti/Davranışı Ölçeği 01 Temmuz 2020- 01 Temmuz 2021 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 21.0 bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
the research was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the effects of the gender perception of health workers on the reporting of spousal violence against women. The number of health workers to be sampled was calculated as 191 out of 5212 health workers in the emergency services of public hospitals affiliated to Gaziantep Provincial Health Directorate, which constitutes the universe of the research. Questionnaire form, Gender Perception Scale and Health Professionals' Intention/Behavior Scale to Notify Spouse Violence Against Women were used as data collection tools. The questionnaire form, Gender Perception Scale and Health Professionals' Intention/Behavior Scale to Report Spousal Violence Against Women were administered between 01 July 2020 and 01 July 2021. The data obtained from the research are in SPSS for Windows 21.0 computer program; mean, standard deviation, minimum and maximum values and percentiles were evaluated using Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test.