2000-2021 yılları arasında huzursuz bağırsak sendromu olan bireylerin mikrobiyal imzalarının tespiti ve kullanılan beslenme türlerine ait çalışmaların derlenmesi
Detection of microbial signatures of individuals with its irritable bowel syndrome between 2000-2021 and relevant used diet types; a review
  1. Tez No: 787751
  2. Yazar: BUSE BANU BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Irritable bowel syndrome (IBS), son dönemde sıklığı giderek artan fonksiyonel gastrointestinal bir hastalıktır. IBS'nin oluşum mekanizması henüz tam olarak bilinmese de yapılan çalışmalarda IBS'nin oluşumunda, şiddetinde bağırsak mikrobiyomunun rolü olduğu görülmektedir. IBS'de birçok farklı beslenme tedavisi uygulanmaktadır. IBS, bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalıktır. Bu çalışma, hastalığın mikrobiyom ile ilişkisini anlamak, uygulanan beslenme türlerinin etkisini incelemek ve konu hakkında farkındalığı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu derlemeye dahil edilen çalışmalar, elektronik veri tabanlarında araştırılmıştır. Derlemeye dahil edilen çalışmalar, 2000 ile 2021 yılları arasını kapsamaktadır. Özellikle bu konuda son yapılan çalışmaların sıklığının giderek artmış olduğu görülmüştür. Bu konuda yapılan en fazla çalışmanın son 5 yılda yapıldığı gözlenmiştir. Bu derlemede araştırma kriterlerine göre seçilmiş 41 araştırma makalesi incelenmiştir. Bunlardan; 37'si randomize kontrollü çalışma, 2'si klinik çalışma,1 tanesi pilot çalışma, 1 tanesi ise gözlemsel çalışmadır. IBS'li bireylerin bağırsak mikrobiyomunda kontrollerle karşılaştırıldığında belirgin halde farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Bağırsak mikrobiyomunun sağlık ve hastalıklar üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, sağlığı iyileştirmek ve hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere kişiye özel bir beslenme programları tasarlamak yeni tedavi yaklaşımlarından biri haline gelmiştir. IBS'de beslenmemikrobiyom-semptom ilişkilerine dair önemli bilgiler literatürde bulunmaktadır ancak beslenmeyi, bağırsak mikrobiyomunu, takviyeleri ve diğer karıştırıcı faktörleri hesaba katan çoklu çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu nedenle yapılan bu sistematik derlemenin bulguları bu konuda yapılacak çalışmalar için yol gösterici olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Irritable Bowel Syndrome (IBS) is a functional gastrointestinal disorder and its prevalence is recently increasing. Although the exact mechanism of formation of IBS is not yet known, studies have shown that the gut microbiome has a role in the formation and severity of IBS, and many different types of nutrition are tested. This study was carried out in order to understand the relationship of IBS, which significantly reduces the quality of life of individuals, with the microbiome, to examine the effect of the diet types applied and to raise awareness about the subject. The studies included in this review have been researched in electronic databases. The studies included in the review the years 2000 to 2021. In particular, it has been observed that the frequency of recent studies on this subject has gradually increased. It has been observed that the most studies on this subject have been carried out in the last 5 years. In this review, 41 research articles selected according to the research criteria were examined, of these; 37 randomized controlled trials, 2 clinical trials, 1 pilot study, and 1 observational study. Significant differences were observed in the gut microbiome of individuals with IBS compared with the control groups. Considering the influence of the intestinal microbiome on health and diseases, designing a personalized diet to improve health and be used in the treatment of diseases has become one of the new treatment approaches. It provides important insights into diet-microbiome-symptom relationships in IBS, but multiple studies are needed that take diet, gut microbiome, supplements, and other confounding factors into account. The findings of this systematic review can be a guide for further studies on this subject.