Nefrotik sendromlu çocuklarda pnömokok taşıyıcılığı sıklığı ve serotip dağılımı
  1. Tez No: 787753
  2. Yazar: TUĞBA EREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nefrotik sendrom (NS), invaziv pnömokok enfeksiyonları için tanımlanmış risk grupları arasındadır ve bu hastalarda pnömokok aşılarının rutin olarak uygulanması önerilmektedir. NS olgularında pnömokok taşıyıcılığı ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmada NS'lu çocuklarda pnömokok taşıyıcılığı sıklığı ve serotip dağılımının değerlendirilmesi planlandı. Bu prospektif çalışmada 98 NS'lu çocuk hasta ile 100 sağlıklı çocukta nazofarengeal pnömokok taşıyıcılığı sıklığı ve serotip dağılımının moleküler yöntemler ile değerlendirilmesi planlanmıştır. NS grubunda pnömokok taşıyıcılığı %44.9 olarak, sağlam çocuk grubunda ise %48 olarak saptandı (p>0.05). NS olgularının %73.5'ü, sağlam çocuk grubunun ise %86'ında konjuge pnömokok aşısı yapılmıştı. NS grubunda olan pnömokok taşıyıcılığı saptanan olguların serotip dağılımına bakıldığında en sık saptanan serotipler 3, 9A/L/N/V ve 19F idi. Kontrol grubunda ise en sık serotip 3, 19F, 9A/L/N/V, 15A/B/C/F idi. KPA aşısı olmayan NS'lu hastalarda pnömokok taşıyıcılığı %46.1, aşılı olgularda %44.5 saptandı. Sağlıklı çocuklarda, KPA aşısı olmayan grupta pnömokok taşıyıcılığı, olmayanlara göre yüksek olarak saptandı (%78.5 vs.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome (NS) is among the defined risk groups for invasive pneumococcal infections and therefore, routine pneumococcal vaccines is recommended in this patients. Data on pneumococcal carriage in patients with NS are limited. In this study, we planned to evaluate the pneumococcal carriage rate and serotype distribution in children with NS. In this prospective study, we evaluated the frequency and serotype distribution of nasopharyngeal pneumococcal carriage in 98 pediatric patients with NS and 100 healthy children using molecular methods. The rate of pneumococcal carriage was 44.9% in NS, and 48% in healthy children (p>0.05). Pneumococcal conjugated vaccine (PCV) was administered in 73.5% of patients with NS and 86% of healthy children. When the serotype distribution of the cases in the NS group with pneumococcal carriage was examined, the most common serotypes were serotype 3, 9A/L/N/V and 19F. In the control group, the most common serotypes were 3, 19F, 9A/L/N/V, 15A/B/C/F. Pneumococcal carriage was found in 46.1% of patients with NS who were not vaccinated with PCV, and 44.5% in vaccinated patients. In healthy children, pneumococcal carriage was found to be higher in the group without PCV vaccine (78.5% vs.