Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına 2015-2019 yılları arasında yansıyan ölümcül olmayan damar yaralanmalı vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of non-fatal vascular injury cases reflected to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine between 2015-2019.
  1. Tez No: 787757
  2. Yazar: HAMİT AYKUT ÇELME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARBEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Adli raporda, yaralanmanın“damar yaralanması”içerip içermemesine bağlı olarak hayati tehlikeye sebep olma durumu yargı organları için önem arz eder. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na yansıyan, adli travmatoloji ile ilgili olaylarda, damar yaralanması durumunun değerlendirilmesi ve verilerin literatürle paylaşılması amaçlandı. 2015 ile 2019 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvuran olgulardan damar yaralanması olan olgular retrospektif olarak incelendi. Olguların rapor içerikleri ve demografik verileri değerlendirildi. Çalışma kapsamında değerlendirilen 4378 adli olgunun 52'sinde (%1,2) damar yaralanması olduğu belirlendi. Damar yaralanması olan olguların % 90,3'ünün erkek olduğu, en sık 19-29 yaş grubunda oldukları, olgulardan % 69,3'ünün kesici delici alet yaralanması şeklinde olduğu, en sık yaralanan damarın a.femoralis ve dalları (n=11, % 21,2) olduğu belirlendi. Çalışmada elde edilen veriler literatürle uyumlu bulundu. Çalışmanın sonucunda özellikle acil servis hekimlerinin, adli rapor düzenleme konusunda daha özenli davranmalarının gerektiği, damar yaralanması ve diğer adli nitelikli olgularda adli açıdan sorumlu duruma düşmemeleri için gerekli tedbirlerin alınmasının önemli olduğu düşünüldü. Mağdurların hukuki haklarının hızlı ve adil şekilde sağlanması ve hekimlerin adli sıkıntılar yaşamaması adına ve bu konudaki hizmet içi eğitimlerin önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In the forensic report, whether the injury includes“vascular injury”or not, the life-threatening situation is important for the judicial organs. In this study, it was aimed to evaluate the vascular injury situation in the events related to forensic traumatology and to share the data with the literature, which was reflected in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine. In the 5-year period between 2015 and 2019, the cases with vascular injuries from the cases who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine were retrospectively analyzed. Report contents and demographic data of the cases were evaluated. Vascular injury was determined in 52 (1.2%) of 4378 forensic cases evaluated within the scope of the study. 90.3% of the patients with vascular injury were male. Most frequently age group was 19-29 and 69.3% of the cases were sharp objects. The a. femoralis and its branches was the most frequently injured vessel (n=11). It was determined that it was 21.2%. The data obtained in the study were found to be compatible with the literature. It was thought that in-service trainings on this subject were important, especially for the emergency room physicians to be more attentive in issuing forensic reports, to take necessary measures to prevent them from being held responsible in cases of vascular injury and other forensic cases, to ensure the legal rights of the victims quickly and fairly.