Multipl sklerozlu hastalarda aerobik egzersiz ve sanal gerçeklik uygulamalarının üstekstremite fonksiyonları ve denge üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise and virtual reality applications on upper extremity functions and balancein patients with multiple sclerosis
- Tez No: 787768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Multipl skleroz (MS) Avrupa ve Kuzey Amerika'da genç erişkinler arasında engelliliğe en sık sebebiyet veren kronik immün aracılı inflamatuar demiyelinizan nörolojik bir hastalıktır. MS hastalarında günlük yaşam aktiviterini önemli ölçüde kısıtlayan üst ekstremite disfonksiyonu sıklıkla göz ardı edilmektedir. Üst ekstremite disfonksiyonu tedavisi üzerine yeterli çalışma yoktur. Biz bu çalışmada geleneksel rehabilitasyon yöntemlerine ek olarak sanal gerçeklik egzersizi veya aerobik egzersiz alan MS hastalarında üst ekstremite, bilişsel fonksiyonlar, denge, yorgunluk ve yürüme parametrelerini üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 39 MS'li dâhil edildi. Her grupta 13 hastanın olduğu 3 tedavi grubuna randomize edildiler. Geleneksel tedavi grubundaki hastalar her seansın 30dk olduğu haftada 5gün ve 6 hafta boyunca toplam 30 seans iş uğraşı tedavisi alırken, aerobik egzersiz grubundaki hastalar iş uğraşı egzersizinin yanında ek olarak her seansın 30dk olduğu haftada 5gün ve 6 hafta boyunca toplam 30 seans kol ergometrisi ile aerobik egzersiz yaptılar. Sanal gerçeklik egzersizi grubundaki hastalar ise iş uğraşı egzersizinin yanında ek olarak her seansın 30dk olduğu haftada 5gün ve 6 hafta boyunca toplam 30 seans sanal gerçeklik egzersizi yaptılar. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirildiler. Hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek için El Beceri-36 Ölçeği (EBÖ-36), Dokuz Delikli Peg Testi (9DPT), Kutu ve Blok Testi (KBT) ve Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) kullanıldı. Denge ve yürüme parametrelerini değerlendirmek için Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (25AYT) kullanıldı. Yorgunluk ve kognitif fonksiyonu değerlendirmek için Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (MYEÖ) ve Kısa Uluslararası Bilişsel Değerlendirme Bataryası (BICAMS) kullanıldı. Her üç grubun yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, EDSS, hastalık süresi ve tipi ve tedavi öncesi test sonuçları arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Her üç tedavi grubunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası EBÖ-36 (p0.05) istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. Nondominant taraf JTEFT testinin alt testleri olan yazı yazma, kart çevirme, pul istifleme ve hafif objelerin manipülasyonunda (p0.05) anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic immune-mediated inflammatory demyelinating neurological disease that is the most common cause of disability among young adults in Europe and North America. Upper limb dysfunction, which significantly limits activities of daily living in MS patients, is often overlooked. There are not enough studies on the treatment of upper limb dysfunction. In this study, we aimed to investigate the effects of virtual reality exercise or aerobic exercise on upper extremity, cognitive functions, balance, fatigue and gait parameters in MS patients receiving virtual reality exercise or aerobic exercise in addition to traditional rehabilitation methods. 39 patients with MS were included in the study. They were randomized into 3 treatment groups with 13 patients in each group. Patients in the traditional treatment group received occupational therapy for a total of 30 sessions of 30 minutes each session, 5 days a week for 6 weeks, while patients in the aerobic exercise group received aerobic exercise with arm ergometry for a total of 30 sessions of 30 minutes each session, 5 days a week for 6 weeks. Patients in the virtual reality exercise group, in addition to occupational exercise, performed virtual reality exercise for a total of 30 sessions of 30 minutes each session, 5 days a week for 6 weeks. Patients were evaluated before and after treatment. Manual Ability Measure-36 Scale (MAM-36), Nine Hole Peg Test (9HPT), Box and Block Test (BBT) and Jebsen- Taylor Hand Function Test (JTHFT) were used to evaluate upper extremity function. Berg Balance Scale (BBS) and Timed 25-Foot Walking Test (T25-FW) were used to evaluate balance and gait parameters. Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) and Brief International Cognitive Assessment Battery (BICAMS) were used to assess fatigue and cognitive function. There was no statistically significant difference between the age, height, weight, body mass index, EDSS, disease duration and type, and pretreatment test results of the three groups (p>0.05). There were no statistically significant differences in post-treatment MAM-36 (p0.05). In the subtests of the nondominant side JTHFT test, writing, card flipping, stamp stacking and manipulation of light objects (p0.05).