Two essays on the GCC's stock markets dynamics: A comparative study between Islamic and conventional indices
GCC'nin hisse senedi piyasaları dinamikleri üzerine iki deneme: İslami ve konvansiyonel endeksler arasında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 787769
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, bölgesel ve küresel faktörlerin GCC İslami ve geleneksel piyasa endeksleri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu amaçla, Nisan 2011'den Nisan 2021'e kadar aylık veriler üzerinde kantil regresyonu uygulanmıştır. İlk makale, kantil regresyon yöntemi kullanılarak GCC ülkelerinde İslami ve geleneksel hisse senedi getirileri üzerinde bölgesel faktörlerin etkisini incelemektedir. Çalışma, piyasa getirilerinin bölgesel faktörlere olan tepkisinin GCC'nin hisse senedi getirilerinin dağılımı boyunca değiştiğini ortaya koymaktadır. Özellikle, bölgesel faktörlerin çoğu GCC piyasasında hisse senedi getirileri üzerinde asimetrik etkilere sahip olması, portföy çeşitlendirmesini zorlaştırmaktadır. İkinci makale, moment kantil regresyonu kullanarak GCC bölgesinde İslami ve geleneksel hisse senedi endekslerinin performansı üzerinde küresel risk faktörlerinin etkisini değerlendirmektedir. Sonuçlar, farklı risk faktörleri altında GCC piyasalarının performansının kantiller arasında asimetrik olarak değiştiğini, ancak GCC'deki İslami ve geleneksel piyasaların benzer bir getiri modeli izlediğini göstermektedir. Bulgular, GCC piyasalarına ilgi duyan yatırımcılar, özellikle Körfez tabanlı portföy varlık kompozisyonuna sahip olanlar için Şeria taramasının herhangi bir özel fayda sağlamadığını göstermektedir. Bu sonuçlar önemli yatırım ve politika sonuçlarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the impact of regional and global factors on GCC Islamic and conventional market indices is studied. To do so, we apply the quantile regression on monthly data from April 2011 to April 2021. The first essay examines the influence of regional factors on Islamic and conventional stock returns in GCC countries using the quantile regression method. The study reveals that the reaction of market returns to regional factors varies across the distribution of GCC's stock returns. Specifically, regional factors have asymmetric effects on stock returns in most GCC markets, making portfolio diversification difficult. The second essay evaluates the impact of global risk factors on Islamic and conventional stock indices performance in the GCC region, using moment quantile regression. Results show that the performance of GCC markets under different risk factors varies asymmetrically across quantiles, but Islamic and conventional markets in the GCC follow a similar return pattern. The findings suggest that Sharia screening does not provide any specific benefit to investors interested in GCC markets, particularly those with a Gulf-based portfolio asset composition. These results have significant investment and policy implications.