Relationship between hormone apelin level and some biochemical parameters in Iraqi patients with kidney disease
Irak'ta böbrek hastalığı olan hastalarda hormon apelin düzeyi ile bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 787778
  2. Yazar: ALI OTHMAN OBAID AL-ISAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHMAR JAWAD AHMED ABUSIBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) olarak bilinen böbrek durumu, böbrek yetmezliği, kademeli böbrek fonksiyonu kaybı ile karakterizedir. GFR 5 aşamada sınıflandırılır. Irak KBH hastalarında apelinin işlevine ilişkin çalışmalar çok azdı. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, Iraklı hastalarda apelin hormonu ile sağlıkla ilgili birçok değişken ve KBH arasındaki ilişkiyi incelemektir. Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında Irak'ın AL-Anbar Eyaleti, AL-Fallujah Eğitim Hastanesinde 90 kişiyle (40 kontrol ve 50 hasta) bir vaka kontrol araştırması yapıldı. Serumdaki apelin seviyeleri, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında KBH grubunda anlamlı olarak azaldı (268,98±117,36'ya karşı 370,37±125,73 pg/mL: P= 0,002). KBH grubunda üre nitrojen (101±37 mg/dL; P< 0.0001), kreatinin (3,3±1,3 mg/dL; P< 0,0001), glukoz (108±55 mg/dL; P= 0,0097), HbA1c (%5,4±2,1), K (4,9±0,82 mmol/L; P= 0,0222), düşük albümin (3,0±0,7 g/dL; P= 0,042), Na (133,1±6,0 mmol/L); P< 0.001) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında. Bir korelasyon çalışması sonucuna göre apelin ile yaş, VKİ, BUN, kreatinin, K ve albümin arasında ters ilişki bulunmuştur (P< 0,05). GFR ile apelin arasında ise pozitif korelasyon vardı (P= 0.001). Bu araştırma, apelinin KBH'nin ciddiyetini ve ilerlemesini değerlendirmek için olası bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
The kidney condition known as chronic kidney disease (CKD) is characterized by renal impairment, gradual loss of renal function. GFR is classified into 5 stages. Studies of apelin's function in Iraqi CKD patients were very few. Therefore, the aim of this thesis was to examine the relationship between the apelin hormone and many health-related variables and CKD in Iraqi patients. A case-control research was conducted from March to June 2022 at AL-Fallujah Teaching Hospital, AL-Anbar Province, Iraq, with 90 people (40 controls and 50 patients). Apelin levels in serum were significantly decreased in the CKD group than those in control group (268.98±117.36 vs 370.37±125.73 pg/mL: P= 0.002). The CKD group had high levels of urea nitrogen (101±37 mg/dL; p < .0001), creatinine (3.3±1.3 mg/dl; P< 0.0001), glucose (108±55 mg/dL; P = 0.0097), HbA1c (5.4±2.1%), K (4.9±0.82 mmol/L; P= 0.0222), and had low levels of albumin (3.0±0.7 g/dL; P= 0.042), Na (133.1±6.0 mmol/L; P< 0.001) as in comparision to the control group. According to the results of a correlation study, apelin was adversely connected with age, BMI, BUN, creatinine, K, and albumin (P< 0.05). While GFR and apelin had a positive correlation (P= 0.001). This research suggests that apelin may be a possible biomarker for assessing the severity and progression of CKD