Biochemical and immunological study in diabetic patients infected with COVID19 in Iraqi population
Irak nüfusunda KOVİD19 ile enfekte olan diyabetik hastalarda biyokimyasal ve immünolojik çalışma
  1. Tez No: 787777
  2. Yazar: AHMED ABDULHUSSEIN KHUDHAIR ALAMLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ THAER M. M. AL-RAMMAHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
To investigate the relationship between the IL-6, TNFα, INFγ,CRP, Ferritin, LDH and other markers with severity of COVID-19 in diabetic patients. The case group consisted of 60 diabetic patients (30 with COVID-19 and 30 without COVID-19). The control groups included 30 people. The serum levels of IL-6, TNFα, INFγ,CRP, Ferritin, LDH and other markers were determined using an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), and the serum level of inflammatory parameters determined using a double antibody sandwich ELISA. An automatic biochemical analyzer was used to determine the levels of LDL, HDL,triglycerides, total cholesterol, and fasting blood glucose in each group. At the same time, clinical baseline data from each group of patients were included. According to our findings, there was a statistically significant inverse association between the percentage of oxygen saturation and the blood levels of inflammatory markers. The associations with IL-6, CRP, ferritin, LDH, and D-di-mer, which may be employed as sensitive biomarkers for evaluation of the risk of infection severity in COVID 19 patients, were shown to be statistically significant. According to the findings of the research, elevated levels of inflammatory biomarkers such as CRP, LDH, ferritin, IL-6, and D-dimer were among the risk variables that were connected with the severity of COVID 19 infection.
Özet (Çeviri)
IL-6, TNFa, INFγ,CRP, Ferritin, LDH arasındaki ilişkiyi araştırmak ve diyabetik hastalarda COVID-19 şiddetine sahip diğer belirteçler. Vaka grubu 60 diyabetik hastadan oluşuyordu (30'u COVID-19 ve 30'u COVID-19'suz). Kontrol grupları 30 kişiden oluşuyordu. IL-6, TNFa, INFy, CRP, Ferritin, LDH ve diğer belirteçlerin serum seviyeleri, enzime bağlı bir immünosorbent tahlili (ELISA) kullanılarak belirlendi ve enflamatuar parametrelerin serum seviyesi, bir çift antikorlu sandviç ELISA kullanılarak belirlendi. Her grupta LDL, HDL, trigliserit, toplam kolesterol ve açlık kan şekeri düzeylerini belirlemek için otomatik bir biyokimyasal analiz cihazı kullanıldı. Aynı zamanda, her hasta grubundan klinik başlangıç verileri dahil edildi. İnflamatuar biyobelirteçlerin ve diğer biyokimyasal parametrelerin laboratuvar değerlendirmesi için hastalardan kan örnekleri alındı. Sonuçlarımız oksijen satürasyonu yüzdesi ile inflamatuar belirteçlerin serum seviyeleri arasında anlamlı negatif korelasyon gösterdi. COVID 19 hastalarında enfeksiyon şiddeti riskinin değerlendirilmesi için hassas biyobelirteçler olarak kullanılabilen IL-6, CRP, ferritin, LDH ve D-dimer ile korelasyonlar istatistiksel olarak anlamlıydı. Çalışma, COVID 19 enfeksiyonunun ciddiyeti ile ilişkili risk faktörlerinin artan inflamatuar biyobelirteç seviyelerini içerdiğini ortaya koydu: CRP, LDH, ferritin, IL-6 ve D-dimer.