Pregnenolon bileşiğinin Aspergillus glaucus küfü ile biyotransformasyonu
Biotransformation of pregnenolone by Aspergillus glaucus
  1. Tez No: 787788
  2. Yazar: KÜBRA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada pregnenolon (2) bileşiğinin Aspergillus glaucus MRC 200914 küflünde nasıl metabolize edildiğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Biyotransformasyon deneyi öncesinde Aspergillus glaucus MRC 200914 küfü için periyodik olarak taze alt kültürler tazelendi ve sonrasında küf için besiyeri hazırlanıp erlenlere dağıtılıp otoklavda sterilize edildi. Bu erlenlere en taze alt kültürdeki küf steril şartlarda ilave edilerek erlenler 3 gün inkübasyona bırakıldı. Daha sonra bu erlenlere ise pregnenolon (2) steril şartlarda ilave edilerek 5 gün inkübe edildi. İnkübasyon sonrasında besiyeri filtre edildi. Filtrattaki steroidler etil asetat ile ekstrakte edilerek organik faza çekildi. Ekstraktlarının evaporatörde uçurulması ile elde edilen kalıntıdaki steroidler kolon kromatografisi ile ayrıldı. Steroidlerin yapı tayinleri ise erime noktaları tayini, NMR ve IR spektroskopisi gibi yöntemler ile gerçekleştirildi. Aspergillus glaucus ile pregnenolon (2) biyotransformasyonu 3β,7α-dihidroksipregn-5-en-20-on (14) ve 3β,7α,11α-trihidroksipregn-5-en-20-on (15) steroidleri ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
In this work, pregnenolone (2) was incubated with Aspergillus glaucus MRC 200914 in order to see how this fungus metabolise the substrate. The medium was prepared for the fungus in 1 L of distilled water. The medium was evenly disrubuted into 10 erlenmeyer flasks of 250 mL and sterilized by an autoclave. These flasks were inoculated by the fungus. The flasks were incubated for 3 days at 25 ºC on a shaker and the substrate in DMF was added aseptically into these flasks. All flasks were further incubated for 5 days under the same conditions. After incubation, the fungal mycellium was separated from the broth by filtration under the vacuum. The mycellium was rinsed with ethyl acetate and the broth was then extracted with ethyl acetate. The extracts were dried over sodium sulfate anhydrous and evaporated in vacuo to give a brown gum that was then chromatographed on silica gel 60. 3β,7α- dihydroxypregn-5-ene-20-one (14) and 3β,7α,11α-trihydroxypregn-5-ene-20-one (15) were obtained from the chromatography work. The structure determination of these compounds was carried out by comparing melting points, NMR and IR spectra of the starting material with those of metabolites.