Sezaryen sonrası sırt masajı ve sıcak uygulamanın emzirme üzerine etkisi
The effect of back massage and hot application on breastfeeding after caesarean section
  1. Tez No: 787791
  2. Yazar: FATMA NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK, PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma sezaryen sonrası sırt masajı ve sıcak uygulamanın; anne sütünün gelme zamanına, anne sütü miktarına, emzirme başarısına ve anne bebek iletişimine etkisini belirlemek amacıyla deneysel çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde araştırma verilerinin toplandığı tarihlerde yatmakta olan ilk sezaryenle doğum yapan kadınlar oluşturdu. Araştırmanın örneklem büyüklüğü için güç analizi yapıldı. Örnekleme sırt masajı grubuna 60, sıcak uygulama grubuna 60, kontrol grubu 60 olmak üzere toplam dahil edilme kriterlerini karşılayan 180 kadın dahil edildi. Verilerin toplanmasında; tanıtıcı bilgi formu, anne bebek iletişim formu, emzirme tanılama ölçeği (LATCH Assement Tool) ve Bebeğin Aldığı Anne Sütü Miktarını Puanlama Sistemi (İMDAT) kullanıldı. Verilerin analizi SPSS programında yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as experimental and aimed to assess the effect of back massage and hot application on time of breast milk secreation, amount of expressed breast milk and breastfeeding success after cesarean section. The population of the study was consisted by women who had a cesarean section during the time of research at the Gaziantep Cengiz Gökçek Women and Children Hospital. Power analysis was calculated for the sample size of the study. A total number of 180 women who met the inclusion criteria were included in the sampling group, 60 in the back massage group, 60 in the hot application group, and 60 in the control group. In data collection; Introductory information form, mother-infant communication form, breastfeeding diagnosis scale (LATCH Assement Tool) and Scoring System for the Amount of Breastmilk Received by the Baby (IMDAT) were used. Data analysis was done in SPSS program. No intervention was made in the control group.