Sezaryen sonrası sırt masajının ağrı, anksiyete, uyku, emzirme, konfor, uterus involüsyonu ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of back massage after cesarean on pain, anxiety, sleep, breastfeeding, comfort, uterine involution and physiological parameters
- Tez No: 963766
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu çalışma, sezaryen sonrası uygulanan sırt masajı ağrı, anksiyete, uyku, emzirme, konfor, uterus involüsyonu ve fizyolojik parametrelere etkisi etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek kör randomize kontrollü çalışmanın örneklemini müdahale grubu 39, kontrol grubu 39 olmak üzere 78 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri Haziran 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Visüel Analog Skala (VAS), Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ), Sürekli Anksiyete Ölçeği (SAÖ), Richard Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ), Bristol Emzirme Değerlendirme Aracı (BEDA), Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ), Uterus İnvolüsyonu Değerlendirme Formu (UİDF), Fizyolojik Parametreler Formu (FPF) ile toplanmıştır. Müdahale grubuna sezaryen doğumdan 12 saat sonra 20 dk sırt masajı uygulanmış, kontrol grubuna ise rutin hemşirelik bakımı verilmiştir. Verilerin analizinde sayı, ortalama, yüzde hesaplamaları, standart sapma, Kurtosis ve Skewness katsayıları, Willcoxon analizi, t testi, Ki-kare testi, Bonferroni, ve Cohen's d değeri kullanılmıştır. Bulgular: Sırt masajı uygulaması sonrası müdahale grubundaki kadınların kontrol grubundaki kadınlara göre VAS ağrı, DAÖ, DSKÖ puan ortalamaları farkı istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of back massage applied after cesarean section on pain, anxiety, sleep, breastfeeding, comfort, uterine involution and physiological parameters. Material and Method: The sample of the single-blind randomized controlled study consisted of 78 women, 39 in the intervention group and 39 in the control group. Data were collected between June and December 2023 using the Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), State Anxiety Scale (DAS), Trait Anxiety Scale (TAS), Richard Campbell Sleep Scale (RCS), Bristol Breastfeeding Assessment Tool (BEDA), Postpartum Comfort Scale (PPS), Uterus Involution Assessment Form (UIDF), Physiological Parameters Form (FPF). The intervention group received 20 minutes of back massage 12 hours after cesarean delivery, and the control group received routine nursing care. In the analysis of data, number, mean, percentage calculations, standard deviation, Kurtosis and Skewness coefficients, Willcoxon analysis, t test, Chi-square Test, Bonferroni, and Cohen's d value were used. Results: After the back massage application, the difference in VAS pain, DAS, and DSAS mean scores of the women in the intervention group compared to the women in the control group was found to be statistically significant (p0.05).