Erken doğum yapmış kadınlara uygulanan sırt ve meme masajının süt miktarı ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of back and breast massage on the amount of milk and anxiety level of mothers with preterm birth
  1. Tez No: 743828
  2. Yazar: ŞEYMA KİLCİ ERCİYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma sırt masajı ve meme masajının sağılan süt miktarı ve annenin kaygı düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel ve prospektif bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma 1 Haziran 2021-25 Mayıs 2022 tarihleri arasında Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 36 erken doğum yapmış anne ile yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Bilgi Tanıtım Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Anne Sütünü Değerlendirme Formu”ve“Yenidoğanın Beslenme Durumunu Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Girişim 1 grubuna sırt masajı (n:12), girişim 2 grubuna meme masajı (n:12) uygulanmış, kontrol grubuna (n:12) herhangi bir girişim yapılmamıştır. Girişim ve kontrol gruplarında sağılan süt miktarı araştırmacı tarafından elle sağılarak enjektörle ölçülmüştür. Verileri değerlendirilmesinde (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Karşılaştırmalarda iki bağımsız grubu karşılaştırmak için bağımsız t testi, ikiden fazla grubu karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve farkın hangi iki gruptan kaynaklandığını bulmak için Bonferroni testi kullanılmıştır. Tüm karşılaştırmalarda istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05), üçüncü (sırt masajı: 314 ml, meme masajı: 398 ml, kontrol grubu: 185 ml), dördüncü (sırt masajı: 605 ml, meme masajı: 616 ml, kontrol grubu: 327 ml), beşinci (sırt masajı: 850 ml, meme masajı: 774 ml, kontrol grubu: 424 ml), altıncı (sırt masajı: 892 ml, meme masajı: 905 ml, kontrol grubu: 500 ml) ve yedinci (sırt masajı: 962 ml, meme masajı: 1134 ml, kontrol grubu: 559 ml) günlerde sırt ve meme masajı uygulanan annelerde süt sağım miktarı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p0.05). Sonuç: Sırt masajı ve meme masajı uygulanan annelerin süt miktarlarının kontrol grubundaki annelerden daha yüksek olduğu, durumluk kaygı puanlarının ise daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca taburculuk sonrası masaj grubundaki annelerin kaygı düzeylerindeki azalmanın devam ettiği sonucuna varılmıştır. Hemşire ve ebelere, sırt masajı ve meme masajı konusunda eğitim verilmeli, erken doğum yapmış ve bebeği yoğun bakımda olan annelere uygulamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in a randomized controlled experimental and prospective manner to determine the effect of back and breast massage on the amount of milk and the anxiety level of the mothers with preterm birth. Method: The study was carried out with 36 mothers who had preterm delivery between 1st June 2021-25th May 2022 in Zonguldak Gynecology and Pediatrics Hospital. The“Personal Information Form”,“State-Trait Anxiety Inventory Scale”,“Breast Milk Evaluation Form”and“Newborn Nutritional Status Evaluation Form”were used to collect the research data. Back massage was applied to intervention group 1 (n:12) and breast massage to intervention group 2 (n:12), no intervention was applied to control group (n:12). In the intervention and control groups, breast-milk was expressed manually by researcher, and the amount of expressed breast-milk was measured with an injector. Descriptive statistical methods in the evaluation of data (number, percentage, mean, standard deviation), independent t-test in the comparison of two independent groups, and one-way analysis of variance in the comparison of more than two groups and in case of difference were used in the study. Bonferroni test was used to find which two groups caused the difference. The value of p0.05) was found between the groups in terms of amount of expressed breast-milk in the first (back massage: 35 ml, breast massage: 42 ml, control group: 18 ml) and the second day (back massage: 127 ml, breast massage: 153 ml, control group: 69 ml). However, compared to the control group, the amount of expressed breast-milk was found to be significantly higher in mothers who received back and breast massage (p0.05). Conclusion: It was found that the amount of expressed breast-milk of the mothers with back and breast massage was higher than the mothers in the control group and their state anxiety scores were lower. In addition, it was concluded that the decrease in the anxiety levels of the mothers in the massage group continued after discharge. Nurses and midwives should be trained on back massage and breast massage. It is recommended that mothers who have preterm delivery and whose babies are in intensive care unit should apply back and breast massages.