Afganistan Ceza Hukukunda cinayet eylemi ve İslam Hukuku ile mukayesesi
Murder in Afghanistan Criminal Law and its comparison with Islamic Law
- Tez No: 787827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NUMAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İlk bu çalışmada Afganistan Ceza Hukukunun tarihsel süreci, kanunlaştırılması ve yapılan değişiklikleri, klasik dönemi, İslamin yükseliş dönemi ve modern veya gelişme dönemi olmak üzeri üç dönem itibarıyla incelenmektedir. Klasik döneme ait çok fazla belge ve delil olmadığı için fazla bahsedilmemiştir. Ancak ikinci ve üçüncü dönemlerde siyasi rejimlerin değişmesi nedeniyle, Ceza Hukuku alanında da farklı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler çalışmamızın ilk kısmında ele alınmaktadır. İslam Hukukunda cinayet eylemi genel ve özel kullanım açısından ele alınmıştır. Genel kullanım itibarıyla Dine, Akla, Namusa, Mal ve Mülkiyete karşı işlenen suç ve cinayetlerden bahsedilir. Özel anlamda kullanımı ise; hayatı sona erdiren ve organlara zarar veren, kısas, diyet, kefaret ve ta'zir cezalarını gerektiren bir fiiliyle ilişkili olarak şu kısımlar ele alınır: cinâyet fi'n-nefs (kasten öldürme, kasta benzeyen öldürme ve hataen öldürme) ve bu üç tür cinayetle ilgili rüknü ve cezaları, cinâyet fîmâ dûne'n-nefs (organları kırmak, kesmek ve yaralamak), cenine yönelik cinayet (ceninin kasıtlı, hatalı ya da annenin rızasıyla veya rızası olmaksızın düşürülmesi). Afganistan Ceza Hukukunda cinayet eylemi suçun ağırlık ve şiddetli açısından ele alınacaktır, bu kanunda katl cinayeti, devletin İç ve dış güvenliğine karşı suçlar, toplumun huzur ve güvenlini tehlikeye atan terör, bombalama, insan kaçakçılığı, mala aşırı derecede zarar vermek gibi eylemler bir cinayet fiili olarak ele alınacaktır. Ayrıca Afgan Ceza Hukuku açısından katlin çeşitleri kasten katl, kasta benzeyen katl ve hataen katl eylemi ve bu cinayetlerle ilgili maddi ve manevi unsurları ve cezaları ele alınacaktır. Tüm bu konular İslam Hukuku ve Afgan Ceza Hukuku açısından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this first study, the historical process of the Afghan Criminal Law, its codification and changes are examined in three periods: the classical period, the rise of Islam, and the modern or development period. T is not mentioned much because there are not many documents and evidence from the ancient period. However, due to the change of political regimes in the second and third periods, different changes were made in the field of Criminal Law. These changes will be discussed one by one. In Islamic Law, the act of murder is discussed in terms of general and private use. In general usage, crimes and murders against religion, reason, honor, property and property are mentioned. Its use in a special sense; The following parts are discussed in relation to an act that ends life and damages organs, requiring the punishments of qisas, diet, penance and ta'zir: homicide fi'n-nefs (deliberate killing, intentional killing and mistaken killing) and its principles and punishments for these three types of murder, homicide fima dûne'n-nefs (breaking, cutting and injuring organs), murder aimed at the fetus (intentionally, erroneously or with or without the consent of the mother). In Afghanistan Criminal Law, the act of murder will be handled in terms of the gravity and severity of the crime, in this law, murder of murder, crimes against the internal and external security of the state, terrorism that endanger the peace and security of the society, bombing, human smuggling, excessive damage to property are considered as an act of murder. It will be discussed. In addition, in terms of Afghan Criminal Law, types of murder, deliberate murder, murder resembling caste and murder by mistake, and the material and moral elements and punishments related to these murders will be discussed. All these issues will be examined in terms of Islamic Law and Afghan Criminal Law.