Acil serviste st elevasyonlu miyokard infarktüsü tanısı alan olgularda perfüzyon indeksi ölçümünün hasta idaresindeki yeri ve etkisinin değerlendirilmesi
The place of perfusion index measurement in patient management and group analysis in patients WHO recorded myocardial infarction in the emergency department
- Tez No: 787826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ST elevasyonlı miyokard infarktüsü (STEMI) hastalarında %6-10 oranında bildirilen kardiyojenik şokun hastane içi mortalite oranları %50'dir. Şok varlığında vücut hayati organların perfüzyonunu korumak için periferik perfüzyonu azaltan bir mekanizma sergilemektedir. Periferik perfüzyonun değerlendirilmesi için kullanılan yöntemlerden birisi periferik perfüzyon indeksi (Pİ)'dir. Bu çalışmanın amacı acil serviste STEMI tanısı alan hastalarda Pİ'nin klinik ve laboratuvar belirteçleri ile ilişkisini ve prognozu öngörmedeki yerini araştırmaktır. Çalışma ileriye dönük ve gözlemsel olarak ESOGÜ Acil Servis'inde 03.06.2021- 14.05.2022 tarihleri arasında yapıldı. AS'de STEMI tanısı alan, acil koroner anjiyografi uygulanan, çalışmaya katılma onamı olan, 18 yaş ve üstü olgular çalışmaya dahil edildi. Pİ ölçümünü etkileyecek ekstremite bozuklukları, ölçüm öncesi ASA dışında bir tedavi yapılması, entübasyon ya da kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanması ile gebelik ve travma varlığı dışlama kriteri kabul edildi. Çalışmada demografik veriler, fizik muayene, laboratuvar değerleri, KAG sonuçları, 24. saat ve 30. gün sağ kalım değerine ait veriler değerlendirildi. Pİ optimum kesim değeri 1.2 olarak belirlendi. STEMI tanısı alan 190 olgunun 167'si dahil edilme kriterlerine uygun bulundu. Olguların yaş ortalaması 61,35±12,11 (32-95 aralığında) olup, 132'si (%79) erkek idi. Pİ ortancası 2,30 (Q1-Q3=1,38-3,60), olguların 35'inin (%20,9) Pİ değeri ise
Özet (Çeviri)
İn-hospital mortality rate of cardiogenic shock is 50%, with a reported rate of 6-10% in ST-elevation myocardial infarction (STEMI) patients. When shock develops, body exhibits a reflex mechanism that reduces peripheral perfusion to maintain perfusion of vital organs. One of the methods used to evaluate peripheral perfusion is the peripheral perfusion index (PI). The aim of this study is to investigate the relationship of PI with clinical and laboratory markers and its role in predicting prognosis in patients diagnosed with STEMI in the Emergency Department (ED). The study was conducted prospectively and observationally in ESOGU ED between 03.06.2021- 14.05.2022. Patients aged 18 years and older, who were diagnosed with STEMI in the ED, underwent emergency coronary angiography (CAG), and consented to participate in the study, were included in the study. Limb disorders that affect PI measurement, treatment other than acetylsalicylic acid before measurement, intubation or cardiopulmonary resuscitation and presence of pregnancy and trauma were accepted as exclusion criteria. In the study, demographic data, laboratory values, 24th hour and 30th day survival were evaluated. 167 of 190 cases diagnosed with STEMI met the inclusion criteria. The median PI was 2.30 (Q1-Q3=1.38-3.60), and the PI value of 35 (20.9%) cases was