Clustering influence on MTPL premium estimation using credibility approach
Kredibilite yaklaşımıyla MTPL prim tahmininde kümeleme etkisi
  1. Tez No: 787831
  2. Yazar: İSMAİL ONUR KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. BÜKRE YILDIRIM KÜLEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fiyatlandırma, sigorta sektörünün en önemli konularından biridir. Türkiye'de Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası için uygulanan zorunlu düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelerle birlikte gelen tavan prim uygulamasının ardından doğru fiyatlamanın firmaların karlılığı açısından önemi daha da artmıştır. Bu tezde Bühlmann ve Bühlmann-Straub kredibilite yöntemleri kullanılarak Türkiye illeri için çeyrek dönemlik prim tahminleri yapılmıştır. İlk olarak, iller toplam hasar sayısına göre sıralanır ve en az 3, en fazla 10 gruba ayrılır. Hasar sayısına göre sıralamanın nedeni, Bühlmann-Straub güvenilirliği için maruz kalma ölçüsünün kullanılması ve hasar sayısına göre benzerlik gösteren şehirlerin birlikte gruplandırılmasıdır. İkinci olarak, coğrafi bölgelere göre gruplama yapılan iller için kredibilite sonuçları hesaplanmıştır. Daha sonra k-ortalama kümelemesi uygulanarak iller 3, 6 ve 9 gruba ayrılmış ve hesaplamalar yapılmıştır. Son olarak hiyerarşik kümeleme yöntemiyle şehirler 2'den 7'ye kadar gruplanmış ve primler hesaplanmıştır. Bu işlemler sonucunda hiyerarşik kümelemeye göre 6 gruplu Bühlmann-Straub kredibilite yönteminin diğer kümeleme yöntemlerinden daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pricing is one of the crucial aspects of the insurance industry. There are compulsory regulations on Motor Third Party Liability Insurance in Türkiye. After the cap premium, the significance of correct pricing for the profitability of the companies has increased even more. In this thesis, premiums are estimated quarterly using Bühlmann and Bühlmann-Straub credibility methods for the cities of Türkiye. First, the cities are sorted according to the total number of claims and divided into at least 3 and at most 10 groups. The reason for sorting by the number of claims is that the exposure measure is used for Bühlmann-Straub credibility, and cities that show similarity according to claim number are grouped together. Secondly, credibility results are calculated for cities in which grouping is made by geographical regions. After that, cities are divided into 3, 6, and 9 groups by applying k-means clustering and credibility results are computed for cities. Lastly, the hierarchical method is used for clustering and cities are divided into groups from 2 to 7. As a result of grouping and calculations, it is seen that the Bühlmann-Straub credibility method with 6 groups clustered according to the hierarchical clustering gives better results.