Üst birinci premolar ve alt üstbirinci premolar çekiminin maksiller ve mandibular posterior boşluğa etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of upper first premolar and lower and upper first premolar extraction on maxillary and mandibular posterior space
- Tez No: 787841
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı üst ve alt birinci premolar ve üst birinci premolar çekiminin maksillar ve mandibular posterior boşluk üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın materyali, alt-üst dört birinci premolar ve üst iki birinci premolar çekimi ile sabit tedavi görmüş Sınıf II molar ilişkiye sahip 40 (20 erkek, 20 kadın) bireyin tedavi başı (T0), tedavi sonu (T1) ve pekiştirme sonu (T2) lateral sefalometrik ve panoramik radyografilerini içermektedir. İki grup oluşturuldu. Birinci grup 10 erkek ve 10 kadın (ortalama yaş: 14 yıl 4 ay) alt ve üst birinci premolar çekimi ile tedavi edilmişti. İkinci grup 10 erkek ve 10 kadın (ortalama yaş: 13 yıl 11 ay) üst birinci premolar çekimi ile tedavi edilmişti. Lateral sefalometrik ve panoramik radyografilerde 17 boyutsal, 17 açısal ölçüm ve iki oran aynı araştırmacı tarafından ölçüldü. Ölçüm ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı değişim olup olmadığı parametrik verilerde Wilks'in Lambda testi, nonparametrik verilerde ise Friedman testiyle incelenerek; Bonferroni düzeltmeli çoklu karşılaştırma ya da Dunn-Bonferroni post-hoc testler uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of the upper and lower first premolar and upper first premolar extraction on maxillary and mandibular posterior spaces. The material of the study consisted of lateral cephalometric and panoramic radiographs of 40 (20 male, 20 female) individuals with Class II molar relation who were treated with fixed appliances by extraction of the upper and lower four first premolar or upper two first premolars, before treatment (T0), after treatment (T1), and after retention (T2). Two groups were formed. In the first group 10 male and 10 female (mean age: 14 years 4 months) were treated by the extraction of upper and lower first premolars; in the second group 10 male and 10 female (mean age: 13 years 11 months) were treated by the extraction of upper first premolars. On the lateral cephalometric and panoramic radiographs, seventeen dimensional, seventeen angular measurements and two ratio were performed by the same author. The statistical evaluations of the measurements were performed with Wilks' Lambda test for parametric variables and Friedman test for nonparametric variables. Multiple comparisons with Bonferroni correction or Dunn-Bonferroni post-hoc tests were done. A p value of