COVİD-19'un sesin akustik ve fonasyon özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of COVİD-19 on the acoustic and phonation features of voice
  1. Tez No: 787845
  2. Yazar: DENİZ KAYA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19'un ses sağlığına etkisini tespit etmek ve sese ait özelliklerin hangi parametrelerini etkilediğini saptamaktır. Bu çalışmaya 18-60 yaş arası toplamda 65 katılımcı dahil edilmiştir. COVID-19 geçirmeyenler, COVID-19 sonrası 3-5 ay geçenler ve COVID-19 sonrası 9 ve daha fazla ay geçenler olmak üzere toplam üç grup vardır. Bu üç grup, sesin akustik ve fonasyon parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. Üç grubun değerlendirilmesinde Praat'ın 38 parametresinden sekizi, fonasyon ölçümlerinden ise iki parametresi kıyaslanmıştır. Katılımcıların fonasyon değerlendirmesi için s/z oranları ve maksimum fonasyon süreleri kronometre ile ölçülmüştür. Her bir parametrenin değerlendirilmesi için üçer ölçüm alınmış olup bu üç ölçümün en uzun olanı kullanılmıştır. Akustik değerlendirme için F0, Jitter %, Shimmer %, Jitter (ppq5), Shimmer (apq11), HNR (Gürültü/Harmonik Oranı), ses kırılma sayısı ve ses kırılma derecesi parametreleri ölçülmüştür. Yapılan analizler COVID-19'un sesi hem fonasyon özellikleri hem de akustik özellikleri açısından etkilediğini saptamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of COVID-19 on voice health and to determine which parameters of voice characteristics affect it. A total of 65 participants between the ages of 18-60 were included in this study. There are three groups in total: those who do not have COVID-19, those who have passed 3-5 months after COVID-19, and those who have passed 9 or more months after COVID-19. These three groups were compared in terms of acoustic and phonation parameters of sound. In the evaluation of the three groups, eight of Praat's 38 parameters and two of the phonation measurements were compared. For phonation evaluation of the participants, s/z ratios and maximum phonation times were measured with a stopwatch. Three measurements were taken to evaluate each parameter and the longest of these three measurements was used. For acoustic evaluation, F0, Jitter %, Shimmer %, Jitter (ppq5), Shimmer (apq11), HNR (Noise/Harmonic Ratio), sound refraction number and sound refraction degree parameters were measured. The analyzes determined that COVID-19 affects the voice both in terms of phonation characteristics and acoustic properties.