Terörizm ile yolsuzluk arasındaki ilişki: MENA ülkeleri üzerine panel veri analizi
The relationship between terrorism and corruption: Panel data analysis on MENA countries
  1. Tez No: 787844
  2. Yazar: ALEYNA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüze dek süregelmiş terörizm, ülkeler ve toplumları üzerinde büyük bir tehdit unsuru olmuştur. Terörizmin yaşanmaya başladığı ilk günden itibaren üzerine çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, net bir tanımı ve asıl gerçekleşme nedenleri ortaya koyulamamıştır. Tüm dünya genelinde varlığını sürdüren ve küresel boyuta ulaşan bu olgu, ortaya çıkış amacı, hedefi, etkileri ve sonuçlarının araştırılmaya devam edildiği bir çalışma alanıdır. Çalışmanın amacı, yolsuzluk olgusunun terörizmin gerçekleşmesi üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu teorik ve ampirik olarak incelemektir. Çalışma MENA (Middle East-North Africa: Orta Doğu-Kuzey Afrika) bölgesindeki 15 ülke özelinde terörizm ile yolsuzluk arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Çalışmada, terör-terörizm ile yolsuzluk kavramları hakkında bilgi verilmiş, aralarındaki bağ literatür taraması ile desteklenmiştir. Çalışmanın ampirik bölümünde ise MENA ülkelerindeki terörizm ve yolsuzluk arasındaki ilişki 2012-2019 dönemi itibariyle Panel Veri Analizi yöntemi ile sınanmıştır. Yapılan analizler neticesinde; yolsuzluğun terörizm faaliyetlerine finans dayanağı olduğu, yolsuzluk eylemlerinin terörizmi desteklediği ve üzerinde belli bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. MENA ülkeleri gibi az gelişmiş ve/veya gelişmekte olan ülkelerde yolsuzluk davranışlarının azalması, terörizmin gerçekleşmesinde kısıtlayıcı ve engelleyici bir rol üstlenmektedir. MENA ülkelerinin refah düzeylerinin belirli bir ölçüde arttırılması ile bu iki olgunun yarattığı problemler engellenebilir. Komşu ülkelerin de iş birliği ile desteklenecek etkili politikalar ve stratejiler yapıldığında bu iki olgu önlenerek güven ortamı oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Terrorism, which has continued until today, has been a major threat to countries and their societies. Although studies have been carried out on terrorism since the first day of its existence, a clear definition and real reasons for its occurrence have not been revealed. This phenomenon, which continues its existence all over the world and has reached a global dimension, is a field of study in which the purpose, target, effects and results of its emergence continue to be investigated. The aim of the study is to examine theoretically and empirically how the phenomenon of corruption has an effect on the realization of terrorism. The study deals with the relationship between terrorism and corruption in 15 countries in the MENA (Middle East-North Africa) region. In the study, information was given about the concepts of terrorism-terrorism and corruption, and the link between them was supported by a literature review. In the empirical part of the study, the relationship between terrorism and corruption in MENA countries was tested with the Panel Data Analysis method as of 2012-2019. As a result of the analyzes made; It has been concluded that corruption is the financial basis of terrorism activities, that acts of corruption support terrorism and have a certain effect on it. The decrease in corruption behaviors in underdeveloped and/or developing countries such as MENA countries plays a restrictive and preventive role in the realization of terrorism. By increasing the welfare level of MENA countries to a certain extent, the problems created by these two phenomena can be prevented. When effective policies and strategies to be supported by cooperation in neighboring countries are made, these two phenomena can be prevented and an environment of trust can be created.