Enzim tabanlı organik sensör üretimi ve duyarlılık özelliklerinin incelenmesi
Enzyme-based organic sensor production and investigation of sensitivity properties
  1. Tez No: 787913
  2. Yazar: DENİZ EGE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EVYAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, döner (spin) kaplama tekniği kullanılarak farklı kalınlıklara sahip ince filmler üretilecek ve çeşitli organik buharlara karşı duyarlılıkları incelenecektir. Bu tezde polifenol oksidaz (PPO) enzimi ile farklı organik malzemeler ince filmlerin üretimi için kullanılacaktır. Seçilen katı yüzey cam olmakla beraber, alttaş olarak ise kuartz kristal seçilmiştir ve ince filmler UV-görünür spektrofotometresi ve kuartz kristal mikrobalans (QCM) teknikleri kullanılarak karakterize edilecektir. QCM sisteminin ayrıca büyütülen ince filmlerin çeşitli organik buharlara karşı tepkilerinin ölçülmesinde de kullanılması planlanmaktadır. Üretilecek ince filmlerin organik buharların tespitinde sensör maddesi olarak kullanımında enzimin etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, spin coating technique will be using to produce thin films with different thicknesses and their sensitivity to various organic vapors will be investigated. In this thesis, polyphenol oxidase enzyme and different organic materials will be used in thin film production. Glass and quartz crystal are chosen as substrates as solid surfaces and thin films will be characterized by using UV-visible spectrophotometer and quartz crystal microbalance (QCM) techniques. The QCM system is also planned to be used to measure the reactionof thin films agains various organic vapors. The effect of the enzyme in the use of thin films to be produced as a sensor material in the detection of organic vapors will be examined.