Konutlar için ısıl enerji depolamalı yenilenebilir enerji destekli özgün bir çoklu üretim sisteminin tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a novel renewable energy based multigeneration system with thermal energy storage for residential buildings
- Tez No: 787939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ALTAY, PROF. DR. ARİF HEPBAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Fosil yakıtların tükenecek olması, geleneksel sistemlerin verimlilik olarak hedefleri karşılamaması ve sürdürülebilirlik açısından bazı dezavantajlar içerdiği için yenilenebilir enerji kaynaklı, farklı alt sistem tasarımlarına sahip ve çeşitli enerji tiplerinin kullanıldığı çoklu üretim sistemleri üzerinde uygulamalar artmaktadır. Bu tezin amacı, güneş enerjisi, jeotermal enerji ve biyo-kütle enerjisi kullanan enerji depolamalı bir çoklu üretim sistemi tasarlamaktır. Sistemde elektrik, ısıtma, soğutma, tatlı su ve hidrojen üretilmektedir. Termodinamik, ekserji ekonomisi, çevresel ve sürdürülebilirlik modelleri oluşturulmuştur. Sistemin genel enerji ve ekserji verimi % 65,55 ve % 27,09 olarak hesaplanmıştır. Sistemden elde edilen toplam güç üretimi 7,70 MW, ısıtma enerjisi 12,47 MW, soğutma enerjisi 359 kW ve hidrojen üretimi 3,52 kg/s' dir. Deniz suyundan elde edilen tatlı su debisi 6,16 kg/s ve toplam birim ürün maliyeti 21,79 $/GJ bulunmuştur. Sistemin genel sosyal ekolojik faktörü 1,37' dir. Sistem 4E yaklaşımı (enerji, ekserji, ekonomik ve çevresel) ve sürdürülebilirlik açısından analiz edilmiştir. Değişkenlerin sistem performansı üzerine etkisi parametrik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that the conventional systems are not met the targets in terms of efficiency and have several disadvantageous from sustainable operation point of view on top of expected shortage of fossil fuels, the applications of renewable energy based multi-generation increases with different sub-system designs and various energy resources. The aim of this thesis is to design a novel multiple generation system that uses multiple energy resources such as solar energy, geothermal energy and bio-mass energy with TES. The system produces electricity, heating, cooling, fresh water and hydrogen. In the study, thermodynamic, exergoeconomic, environmental and sustainability analyses are conducted by using EES. The overall energy and exergy efficiency of the system are calculated as 65.55% and 27.09% . The total power generation obtained from the system is 7.70 MW as heating and cooling outputs are 12.47 MW and 359 kW, respectively. Hydrogen production is at a flow rate of 3.52 kg/s. The fresh water flow rate is found to be 6.16 kg/s as the total unit product cost is 21.79 $/GJ. The overall social ecological factor of the system is 1.37. The system is analysed with 4E approach (energy, exergy, economic and enviromental) as well as sustainability point of view. A parametric study is conducted to analyse the effect of various parameters on the system performance.