Sinyalize kavşakların poisson dağılımı ile verimliliğin belirlenmesi
Determining the productivity of the signalised crossroads with poisson distribution
- Tez No: 78794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Son zamanlarda otomotiv sanayisindeki ilerleme ile meydana gelen taşıt sayısındaki artış; ulaşımda rahatlama meydana getirmesi yanında; kentlerdeki alan kısıtlığı; yanlış kentleşme; artan trafik kazaları gibi çeşitli faktörler trafik hareketlerini düzene koymak için yapılan sinyalizasyonun çalışma sisteminin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Ülkemizde büyük bir sorun haline gelen trafik sorununa çözümde bir parçada olsa katkıda bulunmak amacıyla yapılan çalışmada öncelikle kavşak tanımlaması yapılmış kavşak tipleri, kavşak planlaması ve kapasiteyi etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmada daha sonra sinyalizasyon konusu işlenmiş, sinyalizasyona etki eden faktörler, sinyalizasyon sistemleri ve sinyalizasyon hesabı incelenmiş, mevcut yöntemlere birer örnek verilmiştir. Daha sonra çalışmada Poisson Dağılımının trafiğe uygulanışı ve zaman aralıkları metodu incelenmiş, Poisson Dağılımı ile verimliliğin hesaplanmasına ilişkin örnekler verilmiştir. Poisson Dağılımı fonksiyonuna uymayan Borsa Kavşağı ile fonksiyonuna uyan Gaziemir-Y. Garaj Kavşağı üzerinde gözlemsel çalışmalar yapılmış, sinyalizasyonu incelenmiş ve verimliliği belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda gözlemsel çalışmaların değerlendirilmesi yapılmış, kavşak kapasitelerinin artırılması için neler yapılabilecekleri önerilmiştir. Borsa Kavşağının Poisson Dağılımı fonksiyonuna uymadığı, Gaziemir-Y. Garaj Kavşağı nın Poisson Dağılımı fonksiyonuna uyduğu hesaplarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increasing number of the vehicles due to the technical advancement has made an important easiness in the transportation problem. However wrong urbanization, lack of the enough available city areas and increasing traffic accidents has led the authorities to pay attention to signalization systems. At the beginning of this study junctions, junction planning and the factors affecting its capacities have been studied. Then signalization system, the factors and accounts affecting these system have been studied and examples have been given for present measurements. Moreover, applying the Poisson distribution to the traffic problem and the method of time interval have been studied and some examples for calculating the reproductivity have been provided. Oberservational studies are made, and the signalization is examined and the fertility is determined on Borsa Junction that doesn't fit to Poisson disttribution and Gaziemir- Y. Garaj junction that fits to this distribution. At the end of the study the esteam of observational studies is made and the things that can increase the junction capacity are offered. It is confirmed thar the borsa junction doesn't fit to Posison distribution and Gaziemir- Yeni Garaj fits to it.