Sütçüler (Isparta) florası
Flora of Sütçüler (Isparta)
- Tez No: 78795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada İsparta'ya 97 km mesafede bulunan Sütçüler ilçesinin florası araştırılmıştır. Araştırmada 1996-1997 yıllarında bölgeden toplanan yaklaşık 1200 bitki örneğinin“Flora of Turkey and East Aegean Islands”(Davis, 1965-1988) adlı esere göre teşhisi yapılmıştır. Çalışmalar sonunda 63 familya ve 225 cinse bağlı toplam 484 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı aşağıda verilmiştir: Akdeniz elementi 141 (% 29), İran-Turan elementi 75 (% 15.4), Avrupa - Sibirya elementi 28 (% 5.8 )dir. Fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 240 (% 51), çok bölgeli taksonlar 91 (% 18.7 ) ve endemik taksonlar 118 (% 24.3) dir. C3 karesi için yeni kayıt takson sayısı ise 85 'tir. Florada en çok takson içeren 10 familya ve cins sırasıyla şunlardır. Familyalar : Fabaceae 65 (% 13.7), Asteraceae 57 (% 12), Caryophyllaceae 45 (% 9.5), Lamiaceae 34 (% 7.2), Brassicaceae 26 (%5.5), Boraginaceae 23 (%4.8) Rosaceae 22 (% 4.6), Apiaceae 21 (% 4.4), Scrophulariaceae 16 (% 3.3) ve Ranunculaceae 16 (% 2.9). Cinsler : Silene 18 (% 3.8), Trifolium 11 (% 2.3), Ranunculus 10 (%2.1), Sedum 8 (% 1.6), Achillea 8 (% 1.6), Veronica 7 (% 1.5), Hypericum 7 (%1.4), Centaurea 6 (% 1.2) Potentilla 6 (% 1.2) ve Vida 6 (% 1.2)'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, flora of Sütçüler that is 97 km far from İsparta has been ersearched. About 1200 plant specimens which were collected from the area between 1996 and 1997 years have been identified according to the book named“Flora of Turkey and East Aegean Islands”(Davis, 1965-1988). At the end of the study totaly 486 taxa were determined belonging to 225 genera and 63 families. The distribution of the identified taxa to the phytogeographical regions are, as given below: Mediterranean element 141 (% 29), Irano-Turanian element 75 (% 15.4) Euro -Siberian element 28 (% 5.8 ). The taxa of unknown phytogeographic region 240 (% 51) and cosmopolitan 91 (% 18.7) and endemik taxa 118 (% 24.3). The new taxa for the square C3 are 85 (% 17.5). The orders often families and genera involving the most taxa are these; Families : Fabaceae 65 (% 13.7), Asteraceae 57 (% 12), Caryophyllaceae 45 (% 9.5), Lamiaceae 34 (% 7.2), Brassicaceae 26 (%5.5), Boraginaceae 23 (%4.8) Rosaceae 22 (% 4.6), Apiaceae 21 (% 4.4), Scrophulariaceae 16 (% 3.3) and Ranunculaceae 14 (% 3.1). Genera : Silene 18 (% 3.8), Trifolium 11 (% 2.3), Ranunculus 10 (%2.1), Sedum 8 (% 1.6), Achillea 8 (% 1.6), Veronica 1 (% 1.4), Hypericum 7 (% 1.4), Centaurea 6 (% 1.2), Potentilla 6 (% 1.2) and Vicia 6 (% 1.2)