Sinyalize kavşakların modern dönel kavşaklara çevrilerek performans analizlerinin yapılması: Balıkesir Akçay ve Zeytinli kavşağı örneği
Performance analysis of converting signalized intersections to modern roundabouts: A case study of Balıkesir Akcay and Zeytinli
  1. Tez No: 906186
  2. Yazar: EZGİ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kapasite, hizmet düzeyi ve güvenlik açısından şehir içi karayolu sisteminin en kritik noktalarından biri kavşaklardır. Kavşaklar, iki veya daha fazla karayolunun kesişmesi, birleşmesi ve ayrılması ile oluşan ortak alanlardır. Kavşak tasarımı yapılırken ilk olarak kavşak türünün belirlenmesi gerekmektedir. Uygun kavşak türünün seçilebilmesi için, hangi tasarımın hizmet seviyesini ve trafik kapasitesini arttıracağı sorusunun yanıtlanması gerekmektedir. Bu çalışmada mevcut sinyalize kavşakların modern dönel kavşak olarak tasarlanmasının hizmet seviyesi, ortalama gecikmeler, ortalama hız gibi performans parametreleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında Balıkesir ili sınırlarında seçilen Akçay ve Zeytinli Kavşakları'nın hali hazır alımları yapılarak, alımlar üzerinden yeni bir modern dönel kavşak (MDK) tasarımı Microstation programı ile hazırlanmıştır. Performans analizlerinin yapılabilmesi için iki kavşak için de gerekli trafik sayımları yapılarak trafik etki analizi raporu hazırlanmıştır. PTV Vissim benzetim programı kullanılarak mevcut sinyalize kavşak durumu ve tasarımı yapılan modern dönel kavşak durumu hizmet seviyeleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonunda elde edilen analizler, sonuçlar bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intersections are one of the most critical points of the urban highway system in terms of capacity, service level and safety. Intersections are common areas formed by the intersection, merger and separation of two or more highways. When designing an intersection, the intersection type must first be determined. In order to choose the appropriate intersection type, the question of which design will increase the service level and traffic capacity must be answered. In this study, the effect of designing existing signalized intersections as modern roundabouts on the performance parameters such as service level, average delay, average speed was examined. Within the scope of the study, up-to-date mapping of Akçay and Zeytinli Intersections selected within the borders of Balıkesir province were made. A modern roundabout design was prepared with the Microstation program. In order to perform performance analysis, the necessary traffic counts were made at two intersections and a traffic impact analysis report was prepared. Using the PTV Vissim simulation program, the existing signalized intersection situation and the designed modern roundabout situation were compared in terms of service levels. The analysis obtained at the end of this comparison were evaluated in the results section.