An empirical analysis of issue templates on GitHub
GitHub ıssues için kullanılan şablonların deneysel bir analizi
  1. Tez No: 787943
  2. Yazar: EMRE SÜLÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pek çok açık kaynaklı yazılım projesi, olay kaydı takibi için GitHub Issues kullanmaktadır. Diğer olay kaydı takip araçlarının aksine, GitHub Issues kullanıcılara esneklik sağlamakta ve kullanımı için standart bir yol sunmamaktadır. Bu esneklik ve standart eksikliği, yazılım geliştirme ve bakım süreçlerini olumsuz etkileyebilecek eksik olay kayıtlarına yol açabilmektedir. GitHub, bu problemi engellemek için 2016'da olay kaydı şablonlarını kullanıma sundu ve birçok proje bu özelliği kullanmaya başladı. Bu tez, açık kaynaklı projeleri inceleyerek olay kaydı şablonu kullanımının mevcut durumunu ve tarihsel gelişimini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, 100 popüler açık kaynaklı yazılım projesinden 350 şablonu ve bu şablonların önceki sürümlerini analiz ettik. Açılan olay kayıtlarının şablonlara uygunluklarını ve şablonların etkisini anlamak içinse 1,916,057 olay kaydını inceledik. Son olarak, şablonlar hakkındaki görüşlerini anlamak için açık kaynak yazılım geliştiricilerle bir anket gerçekleştirdik. Analiz sonucunda, şablonların neredeyse her zaman kullanıldığını gözlemledik (100 projeden 99'u). Tarihsel analizimiz, daha yapılandırılmış ve kısıtlı şablonların normal şablonlara göre popülerlik kazanmaya başladığını gösteriyor. Ayrıca yaptığımız istatiksel analiz, şablon kullanımı durumunda olay kayıtlarının istatistiksel olarak daha hızlı çözüldüğünü (p değeri 0.00, etki büyüklüğü 0.59) ve daha az etkileşimle tamamlandığını göstermektedir. Ankete göre ise, geliştiricilerin %85'i şablonların faydaları konusunda hemfikir ve geliştiriciler şablon kullanımının orijinal GitHub Issues olay kaydı sisteminin esnekliği ile Jira gibi diğer olay kaydı takip sistemlerinin katılığı arasında dengeli bir orta nokta oluşturduğuna inanıyorlar.
Özet (Çeviri)
Many open-source software projects use GitHub Issues for issue tracking. Unlike other issue trackers, the initial versions of GitHub Issues were highly flexible and had no standard way of using it. Its unstructured nature may have made it prone to incomplete issue reports that may negatively affect software development and maintenance productivity. To potentially address these problems, GitHub introduced issue templates in 2016. This thesis aims to reflect the current status of issue template usage by mining open-source projects. Also, we analyze how the templates have evolved since their introduction in 2016 and further investigate the impact of issue templates on several issue tracking metrics, such as time to resolution, the number of reopens, and the number of comments. We evaluated 350 templates and their previous versions from 100 large-scale and popular open-source projects. We also analyzed 1,916,057 issues to understand their conformance to templates and the impact of issue templates. Lastly, we conducted a survey with open-source software maintainers to understand their opinions about issue templates. We found that issue templates are almost always used (99 out of 100 projects). The historical analysis suggests that issue forms, which are more structured issue templates, started to gain popularity over vanilla issue templates. We also observed that issues created when the project has an issue template are statistically resolved faster (p-value 0.00, effect size 0.59) and have less number of comments. Similarly, when issue forms are used, time to resolution, the number of reopenings and the length of discussion significantly decrease. According to the survey, 85% of project maintainers agree with the benefits and they believe issue templates construct a balanced midpoint between the flexibility of vanilla issues and the strictness of other issue tracking systems such as Jira.