Mekansal karar destek sistemleri ile suç tahmin modeli: Ankara ili hırsızlık suçu örneği
Crime prediction model with spatial decision support systems: The case of theft crime in Ankara province
  1. Tez No: 787952
  2. Yazar: MUSA ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
21. yüzyılın dinamik yapısında suç ile mücadele artan önemiyle tüm toplumun ilgi alanındadır. Çağın gereklilikleri ile kolluğun temel görevlerinin arasında suça müdahalenin yanında suçu önleme ve önceden doğru şekilde tahmin etme yer bulmuştur. Son 70 yıldır aktif olarak kullanılan suç haritalarına coğrafi bilgi sistemlerindeki (CBS) son gelişmelerle farklı yetenekler kazandırılmıştır. Bu sayede etkin suç analizleri yapılabilmekte, suç önleme taktik ve stratejileri geliştirilebilmektedir. Meydana gelen olayları tek bir pencerede görebilmeyi ve hızlı kararlar almayı kolaylaştıran suç bilgi sistemleri, suç analizleri ve suç tahminlemede etkin olarak kullanılmaktadır. Suçların konuma ve zamana dayalı tahmin yeteneği için geliştirilen Muhtemel Hotspot (PHotspot) Yöntemi, Muhtemel Kernel Yoğunluk Tahmini (PKDE) ile Zaman-Mekân Tarama İstatistiği (STSS) gibi yöntemlere ek olarak Mekânsal Karar Destek Sistemleri (MKDS) ile diğer bir suç tahmin ve analiz yöntemi olan Tekrar ve Yakın Tekrar (TYT) (Repeat and Near Repeat) Analizi ile de yakın çevreden etkin bir şekilde suç tahminlemesi yapılabilmektedir. Çalışmada, MKDS ve TYT yöntemleri birlikte kullanılmış, mesleki tecrübeler sonucunda belirlenen, suçun oluşumuna etki eden konum bazlı faktörlerin suçun tekrarlaması ile de dikkate alınabilecek miktarda ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the dynamic structure of the 21st century, the fight against crime is in the interest of the whole society with its increasing importance. Among the requirements of the age and the basic duties of the law enforcement, preventing crime and predicting correctly beforehand, besides intervening in crime, took place. Crime maps, which have been actively used for the last 70 years, have gained different capabilities with the latest developments in geographic information systems (GIS). In this way, effective crime analyzes can be made and crime prevention tactics and strategies can be developed. Crime information systems, which make it easier to see the events in a single window and make quick decisions, are effectively used in crime analysis and crime prediction. In addition to methods such as Probable Hotspot (PHotspot) Method, Probable Kernel Density Estimation (PKDE) and Time-Space Scan Statistics (STSS) developed for location and time-based prediction capability of crimes, Spatial Decision Support Systems (SDSS) and other crime prediction and analysis with the Repeat and Near Repeat (RNR) Analysis method, an effective crime estimation can be made from the immediate environment. In the study, SDSS and RNR methods were used together, and it was concluded that the location-based factors affecting the formation of the crime, determined as a result of professional experience, are related to the repetition of the crime, which can be taken into account.