Muğla ve Antalya yöresinin önemli tatlı sularında yaşayan mollusca türlerinin belirlenmesi
Determination on the species of the mollusca that distributing around. Muğla and Antalya
- Tez No: 78796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ZEKİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada Muğla ve Antalya yöresinin önemli tatlısularında yaşayan molluska türleri araştırılmıştır. Bu amaçla Muğla ili ve civarında seçilen 14; Antalya ili ve civarında seçilen 12 istasyonda araştırma yapılmıştır. Bu sucul ekosistemlerin 15 tanesi kaynak ve kaynak uzantısı; 3 dere; 4 çay; 2 gölet; 2 göl karakterindedir. Araştırma yapılan istasyonlarda Gastropoda sınıfı, Prosobranchia altsınıfı, Archeogastropoda takımına dahil olan 8 cinse ait 1 1 türün ve Pulmonata alt sınıfı, Basommatophora takımına dahil olan 9 türün yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Bunlardan Archeogastropoda takımı, Neritidae familyası, Theodoxus cinsine dahil olan T. heldreichi (MARTENS, 1879), T. anatolicus (RECLUZ,1841), T. altenai SCHÜTT, 1965 türleridir. Mesogastropoda takımına dahil olanlar ise: Hydrobiidae familyası Graecoanatolica cinsine ait G. lacustristurca RADOMAN, 1973 ve G. pamphylica (SCHÜTT, 1964) türleridir. Araştırma yapılan istasyonlarda aynı familyaya dahil olan Pseudamnicola, Sadler iana, Pyrgorientalia ve Bithynia cinslerine ait birer türün yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Bunlar: P.n. smyrnensis SCHÜTT, 1970,5'. byzanthina (KÜSTER, 1852), P. zilchi (SCHÜTT, 1964), B. pseudemmericia SCHÜTT, 1964 türleridir. Melaniidae familyasına dahil olan Melanopsis cinsine ait M. praemorsa (LINNAEUS, 1789) ve Melanoides cinsine ait M. tuberculatus (MÜLLER, 1774) türlerinin yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma yapılan istasyonlarda Pulmonata altsınıfı, Basommatophora takımı, Limnaeidae familyası Radix cinsine dahil olan R. auhcularia (LINNAEUS, 1758 ), R. ovata (DRAPARNAUD, 1805) ve R. peregra (MÜLLER, 1774) türlerinin yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Stagnicola cinsine ait S. palustris (MÜLLER, 1774 ), Galba cinsine ait G. T runcatula (MÜLLER, 1 774 ); Physidae familyası, Physa cinsine ait P. acuta (DRAPARNAUD, 1805); Planorbidae familyası, Planorbis cinsine ait P. planorbis (LINNAEUS, 1758), Gyraulus cinsine ait G. albus (MÜLLER, 1774) ve Ancylidae familyası Ancylus cinsine ait A. fluviatilis (MÜLLER, 1774) türlerinin yayılış gösterdiği belirlenmiştir.II Tespit edilen türlerin kavkı, radula ve operkulumları incelenerek, şekilleri çizilip resimleri çekilmiştir. Ayrıca türlerin yayılış gösterdikleri sucul sistemler incelenerek, türler lokalitelerine göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study the Mollusca species that distributing in the important freshwater around Muğla and Antalya cities were investigated. For this aim the searching were realised at the 14 stations that chosen around Muğla and 12 stations around Antalya. Totally; 15 of them are spring and its extended part, 3 of them brook; 4 of them stream; 2 of them pond and 2 of them are lake character. In the searching stations, it was determined that 1 1 species of 8 genera belonging to order Archeogastropoda, subclassis Prosobranchia, classis Gastropoda. 9 species were found of order Basommatophora belonging to subclassis Pulmonata. From of them T. heldreichi (MARTENS, 1879), T. anatolicus (RECLUZ, 1841), T. altenai SCHÜTT, 1965 species are belonging to order Archeogastropoda, familia Neritidae and genera Theodoxus. Species of familia Hydrobiidae: G. lacustristurca RADOMAN, 1973 and G. pamphylica (SCHÜTT, 1964) that belonging to genera Graecoanatolica were found. The species of Pseudamnicola, Sadleriana, Pyrgorieiitalia and Bithynia genera belonging to same family were determined only one species. These are P.n. smyrnensis SCHÜTT, 1970, S. byzanthina (KÜSTER, 1852), P. zilchi (SCHÜTT, 1964), B. pseudemmehcia SCHÜTT, 1964. M. praemorsa (LINNAEUS, 1789) belonging to genus Melanopsis and M tuberculatus (MÜLLER, 1774) belonging to genus Melanoides were determined that belonging to familia Melaniidae. It was determined R. auhcularia (LINNAEUS, 1758), R. ovata (DRAPARNAUD, 1805) and R. peregra (MÜLLER, 1774) species that belonging to genus Radix, familia Limnaeidae, order Basommatophora, subclassis Pulmonata. S. palustris (MÜLLER, 1774 ) belonging to genus Stagnicola; G. trumcatula (MÜLLER, 1774 ) belonging to genus Galba, P. acuta (DRAPARNAUD, 1805 ) belonging to genus Physa, familia Physidae; P. planorbis (LINNAEUS, 1758) belonging to genus Planorbis, familia Planorbidae; G. albus (MÜLLER, 1774) belonging to genus Gyraulus and A. fluviatilis (MÜLLER, 1774) belonging to genus Ancylus familia Ancylidae were found in the searching stations.IV The shell, radula and operculum of determined species were investigated and their picture have droven and photographs were taken. Also the aquatic systems of stations were investigated and the species classified according to their localities.