Fethiye bölgesinde yeralan bazı alabalık işletmelerinden izole edilen balık patojeni bakterilerin kalitatif ve kantitatif değişimlerinin tespiti üzerinde bir araştırma
A study on Seasonal Distribution of Yersiniosis in Some Rainbow Trout Farms in Fethiye Region
  1. Tez No: 78797
  2. Yazar: TAMER DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırma Mart ve Kasım 1997'yi kapsayan periyotta Fethiye bölgesindeki iki gökkuşağı alabalığı işletmesinde yapıldı Havuzların giriş ve çıkışlarındaki su ve sediment örnekleri aylık olarak alındı. PCA ve SWA besiyerlerinde su ve sedimentteki toplam bakteri sayımları (cfu/ml) incelendi. Tahmini Yersinia ruckeri sayımları SWA besiyerinde yapıldı. Ayrıca havuzlardaki balık populasyonlarından bakteriyel izolasyon karaciğer, böbrek ve bağırsak örneklerinin SWA besiyerlerine ekilmesiyle yapıldı. Sonuç olarak işletmelerde giriş ve çıkış suyundaki toplam bakteri sayısı (cfu/ml) değişmez iken, B (Paksoy) işletmesinde çıkış suyundaki toplam bakteri sayısının A (Başar) işletmesine göre daha yüksek olduğu belirlendi Sedimentteki toplam bakteri sayımlarında da benzer bulgular elde edildi. SWA besiyerindeki tahmini Yersinia ruckeri sayımları 1. 10'- 3.107 olarak değişti. Mart, Nisan, Haziran ve Ekim aylarında İşletmelerdeki balıkların internal organlarından tahmini Yersinia ruckeri izole edildi. Bu araştırmada SWA besiyerinin balıkların internal organlarındaki Yersinia ruckeri izolasyonları için iyi derecede diferansiyel olmakla birlikte su ve sediment örnekleri için zayıf diferansiyel bir besiyeri olduğu belirlendi. En yüksek tahmini Yersinia ruckeri sayımları su sıcaklığının yükselmesi ile ilişkili olarak Temmuz ayında oldu. Sonuç olarak bu çalışmada Yersinia ruckeri sadece asemptomatik balıklardan değil aynı zamanda işletmelerin su ve sediment örneklerinde de izole edildiği belirlendi. Bu nedenle işletmelerde su sıcaklığı değişimleri yada stres şartları beraberinde yüksek salgın riski bulunduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this resarch, two rainbow trout farms were studied during a year period between March and November 1997. İn Fethiye region. Water and sediment samples in inflow and outflow of ponds were taken as monthly The number of colony farming units (cfu/ml) in water and sediment were made on PCA and SWA plates and presumptive Yersinia ruckeri were isolated on SWA medium. In addition the bacterial isolation from fish populations in the ponds were carried out by spreading samples of liver, kidney and intenstine on SWA plates As a result, the number of colony forming units of were inflow and outflow water same in farms but the number of colony forming unit of outflow water in farm B (Paksoy) were higher then farm A (Başar) The number of colony forming units of sediment in farms were similar The presumptive Yersinia ruckeri on SWA medium were 1 101 and 3.107 isolations of the presumptive Yersinia ruckeri from internal organs offish in farms were obtained in March, April, July and October İn this study although SW was good differansiyel medium for Yersinia ruckeri isolations from internal organs but in the samples of water and sediment were weak differansiyel medium The highest presumptive Yersinia ruckeri were in sediment depend on increase of water temperature in July As a result. Yersinia ruckeri was isolated not only from asemptomatic fish but also water and sediment samples, whit this reasons there is high risk of outbreaks in farms when appropiriate temperature or stressful condition occurence.