Kosova'daki azınlıklar; Brüksel görüşmeleri ve Sırp azınlığın entegrasyonu
Minorities in Kosovo; Brussels talks and integration of the Serb minority
- Tez No: 787971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN KENAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Demokratik ve çok etnik yapılı devlet olarak insan hakları özellikle azınlık hakları uluslararası standartlara göre düzenlenen Kosova'da 1999 çatışmasından bağımsızlığına kadar ve ardından Brüksel görüşmelerinde Sırp azınlığının entegrasyonu konusunda önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu tezde, uluslararası alanda azınlıkların korunması ile ilgili hukuki süreç, azınlık tanımı ve azınlık hakları hakkında kavramsal çerçeve oluşturulmuş ve bu çerçevede Kosova kuruluşundan itibaren kapsamlı bir kurumsal ve yasal çerçevenin geliştirerek sağladığı ve güvence altına aldığı azınlık hakları yanında diğer ayrıcalıklı haklar yoluyla Sırp azınlığın nasıl entegre edilmeye çalışıldığı incelenmiştir. Bu tez ayrıca tüm bu haklar karşısında Sırp azınlığın topluma entegre olma konusunda neden direndiğini ve bu çerçevede Sırbistan'ın Kosova'ya müdahaleleri doğrultusunda Kosovalı Sırpların entegrasyonuna olan etkisi etkisi incelenmiştir. Özellikle çatışma sonrası kurulan yeni bir devlet olan Kosova'da azınlık hakları ve entegrasyonu konusunda detaylı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Kosovalı Sırpların entegre olamamasının nedenleri ve azınlıkların diğer bir devletin iç işlerinde kullanılması ve azınlık entegrasyonunun diplomatik görüşmelerle nasıl çözümlenmeye çalışılması konusunda ilgili çalışanlara önemli bir kaynak arz edecektir. Bu çalışma, milliyetçi tarihsel akışın gerçekleştiği Kosova örneğinde yapılan analizlere dayanarak, uluslararası idaresi (UNMIK) ve Kosova Devleti tarafından Kosovalı Sırplarınin entegrasyonu yönünde alınan önlemlerin uygulanmasını ve Kosovalı Sırpların Kosova toplumuna entegrasyonunu engelleyecek şekilde sınırladığını iddia etmektedir. Bu çerçevede Kosova'da Kosova Sırpların entegrasyonu sorununu oluşturan en önemli nedenlerden biride tarihten itibaren devam eden yayılmacı Sırp milliyetçiliğidir. Bu nedenle çalışmada UNMIK idaresi döneminde Kosova'da devlet inşası sürecinde Sırbistan'ın müdahale olgusunun nasıl ortaya çıktığı ve bu müdahalenin Kosovalı Sırplarının entegrasyonuna ve Brüksel antlaşmasının uygulanmasına etkileri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a democratic and multi-ethnic state; human rights, especially minority rights, were organized according to international standards and important work was done on the integration of the Serbian minority in Kosovo, until its independence from the 1999 conflict and then in the Brussels negotiations. In this thesis, a conceptual framework has been created on the legal process, definition of minority and minority rights related to the protection of minorities in the international arena. How it is tried to be integrated has been examined. This thesis also examines why the Serbian minority resists integrating into society in the face of all these rights, and in this context, the effect of Serbia on the integration of Kosovo Serbs in line with its interventions in Kosovo. In particular, a detailed research was carried out on minority rights and integration in Kosovo as a new state established after the conflict. It will provide an important resource to the relevant staff on the reasons why Kosovo Serbs cannot integrate, the use of minorities in the internal affairs of another state, and how to try to resolve minority integration through diplomatic negotiations. Based on the analyzes made in the case of Kosovo, where the nationalist historical flow took place, this study claims to limit the implementation of the measures taken by the international administration (UNMIK) and the State of Kosovo for the integration of Kosovo Serbs, and to prevent the integration of Kosovo Serbs into Kosovo society. In this context, one of the most important reasons for the integration of Kosovo Serbs in Kosovo is the expansionist Serbian nationalism that has continued throughout history. For this reason, in this study, how Serbia's intervention emerged in the state-building process in Kosovo during the UNMIK administration and the effects of this intervention on the integration of Kosovo Serbs and the implementation of the Brussels agreement are investigated.