Tiamin uygulamasının, diabetes mellitus oluşturulmuş ratlarda, serum biyokimya parametreleri ile plazma insülin ve glukagon benzeri peptit-1 hormon düzeylerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of thiamine administration on serum biochemistry parameters and plasma insulin and glukagon like peptid-1 hormone levels in rats with diabetes mellitus
  1. Tez No: 787979
  2. Yazar: BETÜL AKBIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ERGİN EĞRİTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmada 28 adet erişkin Sprague Dawley cinsi, erkek rat kullanılmıştır. Ratlar; Diabetes mellitus (DM), DM+tiamin, kontrol, kontrol+tiamin olmak üzere her grupta 7 adet rat olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Çalışmanın başlangıcında DM grubundaki ratlara intraperitonal olarak 70 mg/kg dozunda streptozotocin (STZ) uygulanmıştır. STZ uygulamasından 3 gün sonra kan glukoz düzeyleri >200 mg/dL olan ratlara DM tanısı koyulmuştur. DM tanısından sonra DM+Tiamin ve kontrol+tiamin gruplarına 15 süresince içme suyu ile %0.2 oranında tiamin verilmiştir. DM ve kontrol grubundaki ratlara ise standart içme suyu verilmiştir. Çalışma sonunda ratlar sakrafiye edilerek kan serum ve plazma örnekleri toplanmıştır. Elde edilen serum örneklerinde serum glukoz, total kolesterol (K), trigliserid, HDL-K, LDL-K analizleri otoanalizör kullanılarak ölçülmüştür. Plazma örneklerinde ise ticari ELISA kitleri kullanılarak insülin ve glukagon benzeri peptid (GLP-1) hormon ölçümü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, 28 adult Spraque Dawley male rats were used. rats; They were divided into 4 groups as diabetes mellitus (DM), DM+thiamine, control, control+thiamine, with 7 rats in each group. At the beginning of the study, 70 mg/kg streptozotocin (STZ) was administered intraperitoneally to the rats in the DM group. Rats with blood glucose levels >200 mg/dL 3 days after STZ administration were diagnosed with DM. After the diagnosis of DM, 0.2% thiamine was given with drinking water to the DM+thiamine and control+thiamine groups for 15 days. The rats in the DM and control groups were given standard drinking water. At the end of the study, the rats were sacrificed and blood serum and plasma samples were collected. Serum glucose, total cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL-C analyzes were measured using an autoanalyzer in the obtained serum samples. Insulin and glucagon-like peptide (GLP-1) hormone measurements were performed in plasma samples using commercial ELISA kits.