Yeşil İslami finansın sürdürülebilir kalkınmadaki rolü: Malezya tecrübesi
The role of green Islamic finance in sustainable development: The Malaysian experience
  1. Tez No: 787980
  2. Yazar: SABRİNE BEN YACOUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bugün dünya kirlilik ve iklim sorunlarından mustarip olmakta, bu nedenle bu problemlere karşı sosyal ve mali kurumlar birlikte mücadele etmektedirler. Sosyal adaleti ve düzeni sağlamayı amaçlayan İslami finans, iklim sorunlarıyla mücadele etmek için her zaman en iyi çözümleri aramaktadır. Bu çalışmada, Malezya deneyimini bir model olarak benimseyerek, yeşil İslami sukukun yeşil projelerin finansmanındaki ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasındaki rolü incelenmektedir. Bu çalışma tamamen yeşil sukukun Malezya piyasası üzerindeki etkisinin analizlerine dayanmaktadır. Son olarak, çalışma, İslam ekonomisi ve finansının ekonomik, sosyal ve çevresel düzeylerde olumlu bir etki elde etme yeteneğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the world suffers from pollution and climate problems, so social and financial institutions are fighting together against these problems. Aiming to ensure justice and social order, Islamic finance is always looking for the best solutions to deal with climate issues. In aim of this study is to examine the role of green Islamic sukuk in financing green projects and ensuring sustainable development using the Malaysian experience as a model. This study is entirely based on analyzes of the impact of green sukuk on the Malaysian market. Finally, the study conclude that the Islamic economics and finance have a positive economic, social and environmental impacts.