Dönmeli akışlarda boru girişinde akışkan sıvaklığının keyfi değişiminin ısı transferine etkisi
Unsteady turbulance forced convection for swirking how in pipes with arbitrary variation of inlet temperature
  1. Tez No: 78802
  2. Yazar: RASİM BEHÇET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, boru girişine yerleştirilmiş ve akışkana dönme hareketi veren türbülatörün sürekli ve geçici rejimde ısı transferi üzerinde yaptığı etki deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde, içinde sıcak hava geçen ve su ile soğutulan borunun girişine pervane tipi bir türbülatör yerleştirilerek akışkan giriş sıcaklığının keyfi değişimi sağlanmıştır. Sürekli rejimdeki ısı transferinde, değişik Reynolds sayılarında türbülatörlü boru ile boş boru deneylerinde elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Reynolds sayılarının artması ile ısı transferinde iyileşme olmuş fakat beraberinde basınç kayıplarını da artırmıştır. Deneysel çalışmada Reynolds sayılan 8000 ile 24000 arasında değiştirilmiştir. Her bir Reynolds sayısı için hem yerel Nusselt sayılarının zamana göre değişimleri hem de ortalama Nusselt sayısının zamana göre değişimleri incelenmiştir. Geçici rejimdeki ısı transferinde, ilk zaman aralıklarında hızlı bir değişim olmakta ve bu değişim miktarı gittikçe azalma gösterip beli bir değerden sonra yaklaşık olarak sabit kaldığı gözlenmiştir. Ayrıca sistemin ekserji analizi yapılarak optimum çalışma bölgesi belirlenmiştir. Boş borudaki ekserji tahribatı türbülatürlü boruya nazaran düşük Reynolds sayılarında daha fazla olduğu görülmüştür. Buda geçici rejimde ısı taşınım katsayısının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of turbulance promoter which is inserted (causes swirling flow), at the inlet of pipe on the heat transfer for steady and unsteady flows are investigated, experimentally. During the experimental study air inlet temperature is varied arbitrary, while the turbulance promoter inserted at the inlet of pipe, where heated air is passed through the pipe and the pipe is cooled by water. Observed plain tube results the turbulance promoter inserted tube results were compared at the different Reynolds number for steady state condition when the Reynolds number increases the heat transfer enhancement gets better, but at the same time pessure drops also increases. Reynolds number has been changed between 8000 and 24000 during the experimental study. Local and mean Nusselt number variation with a time at the certain Reynolds number were investigated. The transient heat transfer was varied very rapidly, for the first step later on the variation of transient heat transfer was decreased and after a certain value of this variation of transient heat transfer is stayed constant. In addition, optimum operation limits of the system is estimated by using exergy analysis. It was shown that net exergy destruction of turbulance promoter inserted tube is less than plain tube for the lowest Reynolds number. This conclusion can be explained that high heat transfer coefficient of transient heat transfer of pipe flow causes less exergy destruction.