Isparta halısının kurutma eğrilerinin deneyle elde edilmesi
Obtaining drying curves of Isparta's carpet by experiment
  1. Tez No: 78801
  2. Yazar: AKİF KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUNDUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Kurutma, hem günlük ev işlerinde hem de geniş ölçekli endüstriyel tesislerde kullanılan kompleks bir prosestir. Kurutma terimi genel bir yaklaşımla, herhangi bir malzemeden nemin uzaklaştırılmasını içeren bir süreci tanımlamak için kullanılır. Özel bir tarifle; katı bir ürün elde etmek için, bir katırım içeriği sıvının (genellikle su) kontrollü bir ısıl İşlem sonucu bir gaz fazına (genellikle hava) aktarılması işlemidir. Kurutma işlemleri tasarlanırken işlemin hem ekonomikliğine hem de kurutulacak malzemenin kalitesinin bozulmamasına dikkat edilir. Bu da kontrollü kurutma ile yani uygun sıcaklık, hava hızı ve nem kontrolü ile olur. Deneysel çalışmalarda Isparta Halısı'nın kurutulmasında, halının kurutucu içerisine yerleştirilme şekli ve kullanılan hava hızının kuruma hızına etkisi araştırılmıştır. Kuruma hızı, rutubet, serbest rutubet ve zaman değişkenleri arasında ampirik bir formülasyona gidilmiştir. Yapılan deneylerde verilerin değerlendirilmesi neticesinde elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir; 1) Halının hava akımına dik ve hava akımına paralel olarak yerleştirilmesinin kuruma hızı üzerinde çok fazla bir etkisi yoktur. 2) Kuruma hızı, rutubet, serbest rutubet, zaman ilişkileri eğrilerle belirlenmiş ve kuruma hızına ait formüller bulunmuştur. Kurutma prosesinde, kuruma hızının formüle edilmesinde karşılaşılan sorunlar bilinmektedir. Özel olarak literatürde hah kurutma eğrileri ile ilgili deneysel bilgiler bulmanın güçlüğü de bilinmektedir. Bu nedenle hah kurutma işlemine teorik olarak yaklaşmak oldukça güçtür. Mevcut çalışma bu güçlüğü ortadan kaldırma açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Drying is a complex process which is used both in daily houseworks and large scaled industrial institutions. The term 'Drying", with a general approach, is used to identify a period that contains removing humidity from any kind of material. With a more specific explanation; in order to obtain a solid product, as a result of a controlled termic process, it is the process transferring to a gas phase (usually air) of the liguid that this solid contains (Generally water) While planning drying process, people pay attention to both economy of process and not to spoil the quality of material which will be dried. And this can be provided with controlled drying i.e.; suitable heat, air velocity and humidity control. In the experimental studies, in order to dry Isparta's carpet, the fitting way of the carpet into the drying machine and the effect of the air velocity being used on the drying velocity have been searched; an emperical formulation has been followed among the drying velocity, humidity, free humidity and time variations. The results obtained at the end of the evaluation of the datums are the following; 1) The fitting of carpet to the weather flow as perpendicular and parelell has not much effect on the drying velocity. 2) Drying velocity, humidity, free humidity and time relations have been determined by graphs and formulas related to the drying velocity have been found. In the drying process, problems faced while formulating the drying velocity have been known. It has also been known the hardship of getting experimental knowledge related to carpet drying graphs especially in literature. For that reason, approaching to carpet drying process teorically is quite difficult. The study at present is quite important in terms of removing this hardship.