Eğirdir Gölü ısı kaynaklı ısı pompası tasarımı
Heat pump application with source of heat based on Lake of Eğirdir
  1. Tez No: 78803
  2. Yazar: AYLA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Günümüzde enerji talebinin artması, özellikle fosil yakıt rezervlerinin sınırlı olması, kaynakların daha verimli kullanılmasını ve yeni enerji türlerinden faydalanma çalışmalarını zorunlu kılmaktadır. Çalışmanın amacı, Eğirdir Gölü'nün uygun bir derinliğine soğutucu akışkan taşıyan borular yerleştirilerek göldeki ortalama 6°C sıcaklığına sahip sudan ısı pompası ile ısı enerjisini çekerek ekonomik koşullar altında toplu konut ısıtmaktır. Bununla birlikte konfor şartlan belli olan herhangi bir mahalin ısıtma ihtiyacı dış çevre sıcaklığının fonksiyonu olarak bulunacak ve optimizasyon çalışması ile ısı pompasının bu ihtiyaçları hangi evaporatör ve kondenser sıcaklıklarında minimum kompresör gücünde karşılayacağı tespit edilecektir. Araştırma sahası, Akdeniz Bölgesinde Batı Toroslar'da Isparta sınırlan içinde, Eğirdir, Senirkent, Yalvaç ve Gelendost ilçe sınırlan ile çevrili Eğirdir Gölü'dür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, increasing of energy demands especially limiting of reserves of fossil fuel, therefore; more efficient using of resources and profiting by new energy species are necessitated Purpose of this study, by fixing pipes including refrigerator fluid at Eğirdir Lake's convenient dept, under economical conditions compact buildings heats by transferring heat energy with heat pump from water of lake that about 6°C temperature. Nevertheless, being in need of heating of only any locality became evident comfort conditions was found as a function of environment temperature. These needs of the heat pump determined with optimization study at which evaporator temperature and which condenser temperature and at minimum power of compressor. As a research field the border of İsparta surrounded small city that are Yalvaç, Senirkent, Gelendost, Eğirdir in the Mediterranean region.