Assessment of adult knowledge towards arterial blood pressure
Arteriyel kan basıncına yönelik erişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 788030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hipertansiyon diğer birçok ciddi hastalığın önemli bir nedenidir. Kardiyovasküler hastalıklara yol açmakla beraber, erken ölüme neden olabilir. Dünya çapında birçok çalışma, erişkinlerin hipertansiyon faktörlerinin çoğuna sahip oldukları için hipertansiyona karşı daha savunmasız olduklarını göstermiştir. Bu nedenle, tüm dünyada bu hastalığı tedavi etmek için çok büyük miktarda hipertansiyon ilacı kullanılmış ve tedavi ve eğitim programlarına daha fazla mali bütçe harcanmıştır. Hipertansiyonu olan hastaların bilgilerini ölçmek için tanımlayıcı-kesitsel bir çalışma planmıştır. Çalışma 8 Mart 2022'de başlamıştır. Veri toplama, Sağlık Bakanlığı'nın onayından sonra 17 Mayıs 2022'de başlamış ve 18 Eylül 2022'de sona ermiştir. Araştırmanın amaçlı örneklemi, 182 erkek ve 219 kadın olmak üzere 401 hastadan oluşmaktadır. Altı katılımcı yanlış veya tamamlanmamış cevaplar nedeniyle hariç tutlmuştur. Kalan 394 hastadan 178 erkek ve 216 kadın soruları yanıtlayarak çalışmaya katılmıştır. Çalışmada Kumait (2015) tarafından yayınlanan önceden önerilen bir değerlendirme aracı uygulanmıştır. Araç iki bölümden oluşmaktadır: Bölüm I: demografik veriler; bu bölüm, hastanın demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet, medeni durum, ikametgâh, eğitim düzeyi, eşlik eden kronik hastalık ve gelir) odaklanan 8 maddeden oluşmaktadır. Bölüm II: bilgi; bu bölüm, hipertansiyonu olan hastaların bilgi özelliklerine odaklanan 28 maddeden oluşmaktadır. Çalışmanın sonucunda araştırmaya katılanların çoğunun orta yaşta (49-58 yaş) yaklaşık olarak oranının %33,5 olduğu yarısından fazlasının (%54,8) kadın, %88,3 kişinin evli olduğu, eğitim seviyesinde ise %40,6'sının okuma yazma bildiği, %90,4'nün ailelerinde hipertansiyon öyküsünün pozitif olduğu ve %72,4'nün ek kronik hastalığa sahip olmadığı görüldü. Çalışmada bilgi düzeyleri bakımından sonuçlara bakıldığında; hastaların demografik bilgilerine göre bilgi düzeylerinin değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Kadınların bilgi düzeyinin erkeklere göre, kentlerde yaşayanların kırsal bölgede yaşayanlara göre, kronik hastalığı olmayanların kronik hastalığı olanlara göre ve daha genç yaştakilerin bilgi düzeylerinin daha fazla olduğu belirlendi. Çalışmada işaret ve semptomlar bakımından sonuçlarda ise, hastaların eğitim düzeyleri arasında farklılıklar olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a considerable cause of many other serious diseases. It led to cardiovascular diseases and may cause premature death. Worldwide, several studies showed that adults are more vulnerable to hypertension because they had most of the hypertension factors. Therefore, a massive quantity of hypertension medication had been used all over the world to treat this disease and more financial budgets had been spent on treatment and education programs. A descriptive-correlational design was applied to measure the knowledge of the patients with hypertension. The study started on 8th Mar 2022. Data collection started on 17th May 2022 after the approval of DOH and ended on 18th Sep 2022. The study has a purposive sample that consists of 401 patients, 182 males and 219 females. Six participants had been excluded because of incorrect or uncompleted answers. Of the remaining 394 patients of 178 males and 216 had participated in the study by answering the questions. The study implements a pre-proposed assessment tool published by (Kumait 2015). A previously proposed evaluation tool published by Kumait (2015) was applied in the study. The tool consists of two parts: the first part: demographic data; This section consists of 8 items focusing on the patient's demographic characteristics (age, gender, marital status, residence, educational level, concomitant chronic disease, and income). Part Two: Knowledge; This section consists of 28 items focusing on informational characteristics for hypertensive patients. As a result of the study, the majority of the study participants were middle-aged (49-58 years old), about 33.5%, more than half (54.8%) were women, 88.3% were married, and 40.6% were literate. At the level of education: it was noted that 90.4% had a positive family history of high blood pressure and 72.4% had no additional chronic disease. consider outcomes in terms of levels of knowledge in the study; It was concluded that the knowledge levels of the patients changed according to their demographic information. It was determined that the level of knowledge of women was higher than that of men, those who lived in cities were higher than those who lived in rural areas, those without chronic diseases were more than those without chronic diseases, and those at younger ages were more knowledge with those who live in rural areas. In the study, there were differences between patients' educational levels in terms of signs and symptoms. When results are compared as a lifestyle; It was observed that the patients' lifestyle changed according to the age group, education, place of residence, and income, whether they had a chronic disease or not (p < 0.05). This study concluded that adults have good knowledge of arterial blood pressure and that the relationship between demographic information and signs and symptoms is highly significant, and further studies are needed.