Laktasyon dönemindeki kadınların pandemi sürecindeki anksiyete düzeyinin sezgisel yeme davranışı ve maternal bağlanma üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of anxiety level of lactational women in the pandemic process on intuitive eating behavior and maternal attachment
- Tez No: 788031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE EDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sezgisel yeme davranışı, yeme bozukluklarının tedavisi ve vücut ağırlığı kontrolünde önemli rol oynamaktadır. Yeme davranışını etkileyen hem fizyolojik hem de psikolojik sebepler bulunmaktadır. Koronavirüs pandemi süreci de yeme davranışları üzerinde etkili olmuştur. Bu çalışmanın amacı, laktasyon dönemindeki kadınlarda pandemi dönemindeki anksiyete düzeyi ile sezgisel yeme ve maternal bağlanma arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya laktasyon dönemindeki 264 kadın katılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 29,6±4,11 yıl, BKİ ortalamaları 25,6±4,37 kg/m2 'dir.
Özet (Çeviri)
Intuitive eating behavior plays an important role in the treatment of eating disorders and body weight control. There are both physiological and psychological factors affecting the eating behavior. The coronavirus pandemic process has also had an impact on eating behaviors. The aim of this study is to evaluate the possible relationship between the level of anxiety during the pandemic period and intuitive eating and maternal attachment in lactating women. We conducted this study with 264 women in the lactation period. The mean age of the participants was 29.6±4.11 years, and their mean BMI was 25.6±4.37 kg/m2.