Deneysel uterin fibroid modelinde ulipristal asetat ve vitamin D3 sinerjistik etkisi
The synergistic effect of ulipristal acetate and vitamin D3 on the experimental model of uterine fibroids
  1. Tez No: 788034
  2. Yazar: NAGWA BUGUMAA ABUBAKER ALEMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAKE KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uterin fibroidleri, üreme çağındaki kadınlarda %50-%70 prevalansa sahip olan yaygın jinekolojik iyi huylu tümörlerdir. Yıllardır semptomatik fibroidlerin tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Ancak, uterin fibroidlerinin etiyolojisinin anlaşılması nedeniyle, son yıllarda bu tümörlerin tedavisinde de gelişmeler olmuştur. Bu çalışma, Ulipristal Asetat (UPA) ve D3 vitamininin uterin fibroidlerin histolojik özellikleri üzerindeki sinerjik etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için, ortalama vücut ağırlığı 180-200 g olan 47 adet gebe olmayan dişi Wistar albino rat rastgele seçilimle 8 gruba ayrıldı; Normal kontrol grubu, D3 vitamini grubu, UPA grubu, uterin fibroid model grubu, D3 vitamini tedavi grubu, UPA tedavi grubu, D3 vitamini+UPA tedavi grubu ve sham grup. Bu çalışmada, gruplar arasındaki kollagen içerik farklılıklarını değerlendirmek için Masson trikrom boyaması; Gruplar arasındaki serumdaki MMP-9 ve TIMP-1 içeriğini değerlendirmek için ELISA yöntemi, gruplar arasında düz kas hücre dağılımı, fibrosis, proliferasyon ve anti-apototik etkileri değerlendirmek α-SMA, TGF-β3, PCNA ve Bcl-2 antikorları ile immünohistokimyasal teknikler kullanılmıştır.Tüm veriler değerlendirildiğinde özellikle proliferasyonun baskılanması açısından D3 vitamini etkin bir tedavi olarak ortaya çıksa da tüm belirteçler için sinerjistik etkide UPA baskın özellik göstermiş ve tedavide etkin olduğu gösterilmiştir. Kombine kullanımda, tek başına UPA veya D3 vitamininden histopatolojik değişiklikleri önemli ölçüde iyileştirdiğini, kollagen birikimini azalttığını, hücresel proliferasyonu azalttığını, apoptosisi indüklediğini ve fibrozis azalttığını bulundu. Bu, D3 vitamini ve UPA'nın, özellikle D3 vitamini eksikliği olan uterin fibroidleri hasta olan kadınlar için semptomatik uterin fibroidlerinin tedavisinde birlikte kullanılabileceği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Uterine fibroids represent the most common gynecological benign tumors, with a 50%-70% prevalence among reproductive-age females. For decades, the management of symptomatic fibroids had to be surgical. However, because of advances in understanding the etiology of uterine fibroids, there has been a noticeable improvement in the treatment of these tumors in recent years. The present study aimed to investigate the synergistic effect of Ulipristal Acetate (UPA) and vitamin D3 on the histological characteristics of uterine fibroids. In order to reach this purpose, 47 non-pregnant female Wistar albino rats with an average body weight of 180-200g have been randomly divided into 8 groups as follows: Normal control group, vitamin D3 group, UPA group, uterine fibroid model group, vitamin D3 treatment group, UPA treatment group, vitamin D3+UPA treatment group, and sham group. In this study, Masson trichrome staining was used to evaluate the collagen content differences between the groups; ELISA method was used to evaluate the serum content of MMP-9 and TIMP-1 between the groups; Immunohistochemical techniques with α-SMA, TGF-β3, PCNA, and Bcl-2 antibodies were used to evaluate smooth muscle cell distribution, fibrosis, proliferation, and anti-apoptotic effects between the groups. When all the data were evaluated, although vitamin D3 emerged as an effective treatment, especially in terms of suppression of proliferation, UPA showed the predominant feature in the synergistic effect for all markers and was shown to be effective in the treatment. It was found that the combined use significantly improves histopathological changes, reduces collagen deposition, reduces cellular proliferation, induces apoptosis, and reduces fibrosis better than UPA or vitamin D3 alone. This means that vitamin D3 and UPA can be used together in the treatment of symptomatic uterine fibroids, especially for women who are complaining of uterine fibroids and have vitamin D3 deficiency.