The effect of personality and organizational climate on group dynamics: A research in the service sector
Kişilik ve örgüt ikliminin grup dinamikleri üzerindeki etkisi: Hizmet sektöründe bir araştırma
- Tez No: 788035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanın sosyal bir varlık olduğu göz önüne alındığında bir grup içinde bulunmak, grup içinde yaşamak kaçınılmaz bir gerçektir. Bir grup içerisinde bulunmak ve gruba ait hissetmek insanların hem sosyal hem de fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. İç ve dış çevredeki hızlı değişimler ve artan rekabetle örgütlerin bireysel başarılardan çok grup başarılarını daha ön planda tuttuğunu görmekteyiz. Grupların etkinliğinin sağlanabilmesi ve grup dinamiklerinin doğru analiz edilebilmesi örgütlerin başarılı olması ve süreklilik sağlayabilmesi için gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmada grup dinamiklerinin terapötik etkisinin örgüt iklimi ve kişilik tiplerinden nasıl etkilendiğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini hizmet sektöründe grup (takım) olarak çalışan kişiler oluşturmaktadır. Terapötik faktörler grupların sınırlılıklarını ve güçlerini değerlendirmek için uzmanların değerlendirmeler yaparken kullandığı bir modeldir (Yalom I. D., 1995). Bu faktörler klinik grup çalışmaların da yaygın olup klinik psikoloji alanında çalışılmaktadır (Yalom I. D., 2018). Bu faktörleri örgütsel davranış alanına uyarlayan bu çalışma, grup dinamiklerini terapötik faktörler bakımından inceleyerek ve kişilik tiplerinin ve örgütsel psikolojik iklim bileşenlerinin bu faktörlerle ne şekilde ilişkide olduğunu görmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bağlamı olan hizmet sektöründe çalışan kişilerin kişilik tiplerinin ve içinde bulundukları örgüt ikliminin ölçümü sonucu grup dinamiklerinin bu iki kavram tarafından nasıl etkilendiğini görebilme fırsatı elde edilmiştir. Bu çalışma örgütler için etkinlik, süreklilik ve verimlilik sağlamada bir kılavuz niteliğini göreceği beklenmektedir. Yapılan çalışma sonucunda terapötik faktörler ölçeği (grup dinamiği ölçeği) Türkçe 'ye kazandırılmış ve gerekli geçerlilik analizleri yapılmıştır. Yapılan doğrulayıcı faktör analizi ve korelasyon ilişkileri incelendiğinde terapötik faktörler ile kişilik tipleri ve örgüt iklimi bileşenleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Buna göre kişilik tiplerinin alt boyutlarından dışadönüklük, uyum ve duygusal istikrar ile grup dinamiğinin alt boyutu olan özgecilik ile arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer üstünde durduğu konu olan örgüt iklimi ve grup dinamiği ilişkisi incelendiğinde de pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Analizler sonucunda örgüt ikliminin boyutları olan ödül, standartlar ve yapı ile grup dinamiği kavramının alt başlıkları olan özgecilik ve bağlılık arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that the human is a social being, exists, and lives in a group is an indispensable fact in real life, and rapid changes and increasing competition in the internal and external environment, we see that organizations prioritize group success rather than individual success. Ensuring the effectiveness of groups and analyzing group dynamics correctly has become a necessity for organizations to be successful and to ensure business continuity. This study aims to reveal how the therapeutic effects of group dynamics are affected by organizational climate and personality types. These therapeutic effects were used to assess the limitations and strengths of groups by experts (Yalom I. D., 1995). These factors had been studied commonly in the context of group therapy studies in the field of clinical psychology (Yalom I. D., 2018). By adopting this study to the field of organizational behavior, we will be able to see the interaction of personality types and the psychological climate of the organization with these factors. It is expected that this study will serve as a guide for organizations in providing effectiveness, continuity, and efficiency. As part of the research the therapeutic factors scale (group dynamics inventory) (Phan, 2004), was introduced into the Turkish context and the necessary validity analyses were carried out. The study was conducted with a sample of service sector employees working as a group (team) in Ankara. The research results indicate that group dynamics had a positive and significant link with personality types and organizational climate. As a result, a positive relation was discovered between extraversion, agreeableness, and stability, which are personality traits of the Big Five Model (Costa, 1992), and altruism, which is a group dynamics inventory sub-dimension. When the link between organizational environment and group dynamics was explored, a positive and substantial association was discovered. As a result of the analysis, a positive relationship was found between reward, standards, and structure, which are sub-dimensions of organizational climate, and altruism and cohesiveness, which are sub-dimension of group dynamics.