Metisilin dirençli Staphylococcus aureus izolatlarında femA ve vanA gen varlığının ve bazı benzoil tiyoüre bileşiklerinin in-vitro antibakteriyel aktivitesinin araştırılması
Investigation of femA and vanA gene in-vitro antimicrobial activity of some benzoyl thiourea derivatives in methicillin-resistant Staphylococcus aureus isolates
  1. Tez No: 788042
  2. Yazar: MAYSAM HUSAM JABER AL ALOOSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi her geçen gün daha artmaktadır. Staphylococcus aureus, sepsis, zatürre, gıda zehirlenmesi, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları gibi insanlarda çok çeşitli enfeksiyonlardan sorumlu fırsatçı bir patojendir. Günümüzde metisiline dirençli S. aureus (MRSA) çoklu ilaca dirençli bir patojen olarak görülmektedir. Bu tezde farklı klinik örneklerden izole edilen 26 MRSA izolatında femA ve vanA gen varlığının araştırılması ve 3 farklı benzoil tiyoüre bileşiğinin N-((2-chloropyridin-3-yl) carbamothioyl)-2-chlorobenzamide (EHL-18), N-((6-methylpyridin-2-yl)carbamotioyl) thiophene-2-carboxamide (EHL-32) ve N-(dihexylcarbamothioyl) benzamide (EHL-77) antibakteriyel etkinliğinin ilk kez belirlenmesi amaçlanmıştır. Gen varlığının araştırılmasında qPZR, kimyasalların antibakteriyel etkinliğinin belirlenmesinde disk difüzyon ve broth mikrodilüsyon yöntemleri kullanılmıştır. MRSA izolatlarının tamamında femA geni ve 3 izolatta vanA geni qPZR ile saptanmıştır. Yapılan mikrodilüsyon test sonuçlarına göre tüm bileşiklerin farklı konsantrasyonlarda minimum inhibitör ve bakterisidal konsantrasyon değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bileşikler içinde MRSA izolatlarına karşı en yüksek zon çapı, en düşük minimum inhibitör ve bakterisidal konsantrasyon değeri EHL-77 bileşiğinden elde edilmiştir. Yapılan bu tez ile MRSA izolatlarının %100 oranında femA geni, %11,53 oranında vanA geni taşıdığı ve EHL77 benzoil tiyoüre bileşiğinin MRSA izolatlarına karşı antibakteriyel ajan olma potansiyelinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The difficulties in treating diseases caused by antibiotic-resistant bacteria and their negative impact on public health are increasing daily. Staphylococcus aureus is an opportunistic pathogen responsible for various human infections, including sepsis, pneumonia, food poisoning, skin infections, and soft tissue infections. With the use of antibiotics, it has become resistant to many antibiotics over time. Today, methicillin-resistant S. aureus (MRSA) is seen as a multidrug-resistant pathogen. The Aim of this thesis, the presence of the femA gene and the vanA gene in 26 MRSA isolates was determined by qPCR and to first time determine the antibacterial activity of 3 different benzoyl thiourea compounds: N-(2-chloropyridin-3-yl)carbamothioyl)-2-chlorobenzamide (EHL-18), N-(6-methylpyridin2-yl) carbamothioyl)thiophene (2-carboxamide (EHL-32), and N-(dihexylcarbamothioyl) benzamide (EHL-77) against some MRSA isolate. Disc diffusion test was used for antibacterial activity, broth microdilution method was used for MIC and MBC. The femA gene in all MRSA isolates and the vanA gene in three isolates were detected by qPCR. According to the results of the broth microdilution test, it was determined that all compounds had minimum inhibitory and bactericidal concentrations at different concentrations. The largest zone diameter, lowest minimum inhibitory concentration, and lowest bactericidal concentration value against MRSA isolates among the compounds were obtained from the EHL-77 combination. This thesis concluded that 100% and 11.53% of MRSA isolates carry the femA and vanA genes, respectively, and that the EHL77 benzoyl thiourea compound has the potential to be an antibacterial agent.