Cumhuriyet dönemi ilkokul müzik ders kitaplarındaki dini mûsikî unsurları
Religious music elements in the Republic period primary school music lesson books
- Tez No: 788061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERBÜLEND ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma Dini Mûsikînin Cumhuriyet Dönemi İlkokul müzik ders kitapları, kaynak ders kitapları ve müzik derslerinde hangi düzeyde yer aldığını ele almaktadır. Bu çerçevede nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve özellikle Ankara Milli Kütüphanesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Arşiv Kütüphanesinde bulunan kitaplar taranmıştır. Müzik Dersi Öğretim Programları, ders kitapları ve dersler için kaynak olarak kullanılan kitaplar incelenmiştir. Cumhuriyetin ilanından 2020 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ve tavsiye edilen kitaplar ele alınmıştır. Bu kitaplarda bulunan Dini Mûsikî unsurlarına atıflar yapılarak tespit edilen hususlara görsel olarak da yer verilmiştir. Bazı ders kitaplarının farklı baskıları çalışmamızın dışında bırakılarak yalnızca ilk ve son baskıları literatür taramamıza dahil edilmiştir. 1923-1968 yılları arasında okutulan müzik ders kitaplarında batı tarzı bestelenmiş çok sesli dini mûsikî örneklerinin dışında Türk Din Mûsikî unsurlarına yer verilmediği, 1968'den sonraki süreçte Türk Din Mûsikîsi olarak nitelendirilebilecek bilgi ve materyallere az da olsa yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the level at which religious music is included in the Republican Period Primary School music textbooks and source textbooks, and indirectly in music lessons. In this context, qualitative research method was used and especially the books in Ankara National Library and Ministry of National Education Archive Library were comparatively scanned and content analysis was made. Music Course Curriculum was examined and then textbooks and books used as sources for courses were examined. At this point, with the proclamation of the republic, the books published by the state in 2020 were taken as basis. The photographs of the Religious Music elements in the books were included and the works found were revealed. Since the textbooks written by the main authors have been updated and reprinted over the years, it has been preferred to look at the first and last editions of these books instead of looking at each edition. In general, in the music textbooks taught at the primary school level over a period of about a hundred years, it has been observed that Religious Music has mostly never found a place except for small examples after 1968.