Knowledge and attitudes of primary school teachers regarding autism of school age children
Al sammawa şehrinde ilkokul öğretmenlerinin okul çağındaki otizmli çocuklara ilişkin bilgi ve tutumlarıن
  1. Tez No: 788066
  2. Yazar: DHEYAA RAHEEM NASER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Otizm, sosyal iletişimde güçlük veya zayıflık ve kısıtlayıcı davranış kalıpları ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB) ilk olarak 1943'te tanımlanmıştır. Erken teşhis ve müdahaleye ek olarak, öğretmenler OSB'li bir çocuğun erken sosyal ortamında sağlam ve önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin otizmli öğrenciler hakkındaki ne kadar bilgi sahibi olduklarını ne hissettiklerini ve bu öğrencileri nasıl gördüklerini ortaya çıkarmaktır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı bir çalışma, Nisan-Kasım 2022 döneminde Güney Irak'ın Samawah kentindeki 20 ilköğretim okulunda yapıldı. Araştırmaya, G.Power programını kullanan, katılımcıların büyük çoğunluğunun yaşları 25-35 arasında, erkek ve kadın 218 öğretmenden oluşan uygun bir örneklem alınmıştır. Öğretmenlerin sosyodemografik özelliklerini ve bilgi ve öğretmenlerin ilkokuldaki otizmli çocuklara yönelik tutumlarıyla ilgili diğer soruları içeren verileri toplamak için özel olarak tasarlanmış bir anket kullanılmıştır. Veri toplamak için yüz yüze sorgulama, veri girişi ve analizi için SPSS (25) yazılımı kullanılmıştır. Bulgu: Araştırmaya 153 erkek ve 65 kadın dahil edilen 218 öğretmenin yüzde 41,7'si orta düzeyde bilgi düzeyine, yüzde 40,8'i ise yüksek düzeyde otizm farkındalığına sahiptir. Bununla birlikte, istisnai çocuklara maruz kalma dışında (p=0,001), farkındalık dereceleri ile demografik bilgiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu (p> 0,05). Bu çalışma, öğretmenlerin sadece yüzde 45,4'ünün ortalama tutuma sahip olduğunu, yüzde 43,6'sının otizmli çocuklarla ilgilenmeye yönelik iyi tutumlara sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç: Öğretmenlerin sınıflarında otizmli çocuklara karşı orta ile mükemmel arası düzeyde anlayış ve tutumları vardır. Eğitmenlerin uzmanlıkları ile demografik veriler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Öğretmenler için hizmet öncesi ve sırasında eğitim programları, onların otizm hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve bu konuda nasıl hissettiklerini değiştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Autism is a neurodevelopmental disorder characterized by difficulty or weakness in social communication and restrictive behavior patterns. Autism Spectrum Disorders (ASD) were first described in 1943. In addition to early diagnosis and intervention, teachers play a substantial and essential role in the early social environment of a child with ASD. This study aims to find out what classroom teachers know and how they feel about students with autism, as well as how they see those students. Methods: A cross-sectional descriptive study was conducted from April to November 2022 in 20 Samawah, southern Iraq primary schools. The study included a suitable sample of 218 teachers using the G.Power program, with the ages of the majority of the participants between 25 and 35 years old, males and females. A specially designed questionnaire was used to collect data, which included teachers' sociodemographic characteristics and other questions related to knowledge and teachers' attitudes toward children with autism in elementary school. Face-to-face questioning was used to collect data, and SPSS (25) software was used for data entry and analysis. Results: The results showed that the study included 153 males and 65 females, and among 218 teachers, 41.7 percent had a medium knowledge degree, and 40.8 percent had high levels of awareness of autism. However, there was no statistically significant correlation between degrees of awareness and demographic information, p-value = greater than 0.05, except for the type of exposure to exceptional children, which found a significant p-value = 0.001. This study showed that only 45.4 percent of the teachers have average attitudes, while 43.6 percent have good attitudes toward dealing with children with autism. Conclusion: Teachers have a moderate to excellent understanding and attitude toward children with autism in their classrooms. There is no statistically significant relationship between trainers' expertise and demographic data. Training programs for teachers before and during their service can help them learn more about autism and change how they feel about it.