İlkokul öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına ilişkin bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of primary school teachers' knowledge and attitudes towards speech sound disorders
  1. Tez No: 830094
  2. Yazar: GAYE ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dil ve konuşma terapisinde, terapi süreci ve müdahale yöntemlerinin yanında, ilkokul öğretmenlerinin de bu sürece katılımının çok değerli olduğu bilinmektedir. Dil ve konuşma bozukluklarından biri olan konuşma sesi bozukluklarının fark edilmesi ve çocuğun doğru yönlendirilmesi açısından aktif bir rol üstlenebilecek ilkokul öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına dair görüş ve tutumları önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı ilkokul öğretmenlerinin bilgilerini görmek ve alınan sonuçlar doğrultusunda yapılması gerekenleri ortaya çıkarmaktır. Bundan dolayı mevcut araştırma, Türkiye'deki ilkokul öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına yönelik bilgi ve tutum düzeylerinin ne derecede olduğunu ve konuşma sesi bozukluğu problemi yaşayan çocukları nasıl yönlendirdiklerini belirleme ve bu durumun önemine dikkat çekmek üzerine kuruludur. Çalışmaya 150 ilkokul öğretmeni katılmıştır. Araştırmada ilkokul öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına ilişkin bilgi ve tutum düzeylerini belirlemek amacıyla geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları literatürdeki bulgularla paralellik göstermiştir. Katılımcıların konuşma sesi bozuklukları hakkındaki tutumları olumlu yönde olduğu bulunmuştur. Katılımcıların eğitim verdikleri sınıf düzeyleri bakımından konuşma sesi bozukluğu hakkındaki bilgilerinde bir fark bulunamamıştır. Bu çalışmada kullanılan anket Toğram ve Maviş (2009)' in 'Aileler, Öğretmenler ve Dil ve Konuşma Terapistlerinin Çocuklardaki Dil ve Konuşma Bozukluklarına Yönelik Tutum ve Bilgilerinin Değerlendirilmesi' çalışması için geliştirdikleri anketin gerekli izinler alınarak bu çalışmaya uyarlanması ile oluşturulmuştur ve ilk kez uygulanmıştır. Dolayısıyla uygulanan örneklem grupları çeşitlendirilerek farklı çalışmalara yön verilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is known that in speech and language therapy, it is very valuable to continue basic treatments throughout this period, in addition to the therapy method and treatment methods. Daily views and attitudes towards speech sound disorders are important in primary school, which can play an active role in differentiating speech sound disorders, which are one of the language and speech disorders, and in guiding the child correctly. This is the collection of the arrangement of the programming method and the determination of the results obtained and what needs to be done. Therefore, current research is based on determining the level of knowledge and attitude towards speech sound disorders due to malnutrition in Turkey, how children with speech sound disorders are guided, and drawing attention to the importance of this situation. 150 primary school teachers participated in the study. A survey was used in the study to determine the knowledge and attitude levels of primary school students regarding speech sound disorders. The research shows parallelism with research in the invention literature. Because the participants' attitudes towards the characteristics of the speaking voice were positive. No difference was found in the participants' knowledge of speech disorders at the grade level of their education level. This survey was carried out for the first time by adapting the survey developed for the study of Toğram and Maviş (2009), 'Evaluation of the Attitudes and Knowledge of Families, Teachers and Speech and Language Therapists towards Language and Speech Disorders in Children', to this study by obtaining appropriate permissions. In this way, direction changes at different rates are achieved by diversifying the adjusted rates.