Rifâî tarîkatında Türk din mûsikî geleneği (Erzurum örneği)
Turkish religious music tradition in Rifai sect (The example of Erzurum)
- Tez No: 788067
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIRAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kuruluşundan günümüze çok geniş bir alanda yayılarak faaliyetlerini sürdüren Rifâî tekkelerinde zikirlerin cehrî olarak icrâ edildiği görülmektedir. Yapılan bu icrâlarda mûsikînin etkin bir şekilde kullanıldığı ve çeşitli mûsikî türlerinin yer aldığı anlaşılmaktadır. Bu çalışma ile İslâm medeniyetinde önemli bir yeri olan Rifâî tarîkatının Erzurum'daki varlığı ele alınacaktır. Burada icrâ edilen dinî mûsikî türlerinin neler olduğunu ve Türk din mûsikî geleneğine katkılarını ortaya koyarak elde edilen verilerin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır. Burada icrâ edilen zikir ve ilâhilerin belli makâmlarda ve farklı bir tavırla okunduğu, zâkirler tarafından okunan ve henüz notaya alınmamış çok sayıda eserin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu vesileyle Türk din mûsikîsi açısından önem arz eden bu icrâların ses kayıtlarını alarak icrâ edilen zikrin ve kayıt altına alabildiğimiz ilâhilerin notaya alınması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that dhikr is performed as a chehrî in Rifai dervish lodges, which have been operating in a very wide area since its establishment. It is understood that in these performances, music is used effectively and various musical forms are involved. In this study, the existence of the Rifai sect, which has an important place in Islamic civilization, in Erzurum will be discussed. It is aimed to transfer the data obtained to the next generations by revealing what the religious music forms performed here are and their contributions to the Turkish religious music tradition. It has been determined that the dhikrs and hymns sung here are sung in certain maqams and with a different attitude, and that there are many works that have not been notated yet. With this creation, it is aimed to record the dhikr and the hymns that we can record by taking sound recordings of these performances, which are important for Turkish religious music.