Çocuklarda post enfeksiyöz bronşiolitis obliterans gelişiminde interlökin-18 uyarım yolağının araştırılması
Investigation of the interleukin-18 signaling pathway in the development of post-infectious bronchiolitis obliterans in children
- Tez No: 788079
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BULUT, PROF. DR. LATİFE ARZU ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Chest Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Post enfeksiyöz bronşiolitis obliterans (PİBO) çocukluk çağında görülür ve altta yatan immünolojik mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Son yıllarda akciğer fibrozisinin patogenezinde inflamazom ve İL-18 yolağının önemli roller oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda kaspaz-1, İL-18 ve İL-18 bileşenlerinin PİBO'daki rolünü araştırmayı amaçladık. 2020 Ocak – Mayıs ayları arasında, üç pediatrik göğüs hastalıkları merkezinde PİBO tanılı çocuklar, influenza enfeksiyonu öyküsü olup PİBO tanısı olmayan çocuklar ve sağlıklı çocuklar çalışmaya dahil edildi. Serum kaspaz-1, İL-18, İL-18BP, İL-18R ve İNF-γ seviyeleri enzime bağlı immünosorbent assay (ELISA) ile ölçüldü ve üç grup arasında karşılaştırma yapıldı. PİBO grubunda 21, influenza grubunda 16 ve sağlıklı kontrol grubunda 39 çocuk çalışmaya dahil edildi. Üç grup arasında yaş ve cinsiyet açısından fark saptanmadı (p>0.05). İL-18 ve İL-18BP düzeyleri sağlıklı kontrol grubunda daha yüksekti (sırasıyla p=0.018, p=0.005). İL-18R, PİBO grubunda (p=0.001) ve kaspaz-1, PİBO ve influenza grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (p=0.002). İFN-γ seviyeleri üç grup arasında farklılık göstermedi. İL-18BP/İL-18, influenza grubunda PİBO grubu ve sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksekti (p=0.003). İL-18, İL-18R, İL-18BP, İFN-γ, kaspaz-1 ile hastaların yaşı, tanı yaşı, takip süresi ve SFT sonuçları arasında ilişki saptanmadı. PİBO'lu hastalarda kaspaz-1 düzeyinin artmış olması, inflamazom aktivasyonun fibroziste rolü olabileceğini düşündürürken, İL-18 düzeyi düşük bulundu. İL-18 dışında farklı mediatörler PİBO'daki inflamazom yolağında rol alabilir. Kronik inflamasyonla seyreden PİBO için inflamazom yolağını araştıran ileri immünolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Post infectious bronchiolitis obliterans (PIBO) is usually seen in childhood where the exact immunological mechanisms of it are not fully known. In recent years, it has been shown that the inflammasome and IL-18 pathway play important roles in the pathogenesis of lung fibrosis We aimed to investigate the role of caspase-1, IL-18, and IL-18 components in PIBO. From January to May 2020, children with PIBO, children with history of influenza infection without PIBO and healthy children were asked to participate in the study in three pediatric pulmonology centers. Serum caspase-1, IL-18, IL-18BP, IL-18R and INF-γ levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) and compared between the 3 groups. There were, 21 children in PIBO group, 16 children in influenza group and 39 children in healthy control group in the study. No differences in terms of age and gender between the 3 groups were found (p>0.05). IL-18 and IL-18BP levels were higher in healthy control group (p=0.018, p=0.005, respectively). IL-18R was higher in PIBO group (p=0.001) and caspase-1 was higher in PIBO and influenza group than the healthy control group (p=0.002). IFN-γ levels did not differ between the 3 groups. IL-18BP/IL-18 was higher in the influenza group than the PIBO group and the healthy control group (p=0.003). No correlations were found between IL-18, IL-18R, IL-18BP, IFN-γ, caspase-1 and age, age at diagnosis, follow-up duration, and PFT results. Caspase-1 level was increased in patients with PIBO which suggests that inflammasome activation may have a role in fibrosis, however IL-18 level was found to be low. Mediators other than IL-18 may be involved in the inflammatory pathway in PIBO. Further immunological studies investigating inflammasome pathway are needed for PIBO with chronic inflammation.